Zariaďovanie a údržba

To, že ste šťastným vlastníkom nehnuteľnosti so sebou prináša nielen radosti, ale niekedy aj peknú hromadu starostí. Je pritom úplne jedno, či je vaším domovom sídliskový byt alebo dom, aj keď s tým domom to býva predsa len komplikovanejšie. Bez toho, aby ste svoju domácnosť vhodne organizovali, udržiavali v chode, čistú a bezporuchovú, sa bývať jednoducho nedá....

Čo môžeš urobiť dnes...

Údržba doma či bytu je jedna z tých vecí, na ktoré je ľahké zabudnúť alebo ich odsunúť na neurčito, pretože mnoho úloh stačí urobiť len raz za čas, prípadne párkrát do roka.

Ak však túto časť domácich povinností zanedbáte, môže sa vám stať, že časom sa budete môcť začať prirovnávať k tomu domu v susedstve, o ktorom ste si vždy šuškali, ako je možné, že má takú zarastenú záhradu, opadávajúcu farbu či vlhké múry...

Je pravda, že v dnešnej dobe sme všetci veľmi zaneprázdnení a denne filtrujeme také množstvo informácií, že vďaka tomu zabúdame. Ak si však urobíte ročný plán údržby a všetko zaznačíte do kalendára, nemali by ste skončiť chytajúc sa za hlavu, kedy ste to vlastne naposledy dali spraviť revíziu komína...

Urobte si kalendár údržby

Možno si poviete, že to predsa nie je žiadna dráma a trochu ľahostajnosti pri údržbe a starostlivosti o domácnosť predsa nespôsobí, že sa váš domov na vás zrúti. Nie, to sa zrejme nestane, ale nezabúdajte na to, že ak neodstránite drobné nedostatky ako je utesnenie vane či upchaté odkvapy, môže to spôsobiť oveľa väčšie škody. A potom už budú opravy nielen nevyhnutné, ale aj poriadne nákladné!

Nájdite si preto čas a urobte si spomenutý kalendár údržby. Zíde sa vám nielen preto, aby ste na nič nezabudli, ale aj na to, aby ste mali prehľad, čo ste kedy urobili a čo vás ešte len čaká. Nemusíte si ho vytvoriť hneď, začnite tým, čo je najnevyhnutnejšie, pokračujte predpokladanými pravidelnými činnosťami a postupne doňho zapisujte úlohy, ktoré vám nenapadnú hneď, ale objavia sa takpovediac in medias res.

Postupne si doňho zapíšete také „know-how“, že budete môcť poučovať aj susedov. Dobrým a cenným poznatkom na začiatok je, že väčšina údržbárskych a udržiavacích domácich prác spadá do dvoch „vyťažených“ ročných období – jari a jesene. V jeseni sa pripravujeme na zimu a na jar zasa potrebujeme všetko obnoviť, vyčistiť a prípadne opraviť po chladnom a nepriaznivom zimnom čase.

Keď padajú listy

V jeseni je potrebné zamerať sa hlavne na kontrolu a údržbu všetkých vykurovacích zariadení. Nech už je to kotol, radiátory, kozub, komíny, prívod plynu – všetko treba preveriť a odskúšať, aby vás nadchádzajúca vykurovacia sezóna neprekvapila. Dôkladne skontrolujte aj tesnenie okien a dverí a ak treba, vymeňte ho.

Môžete tak ušetriť minimálne 15 percent na nákladoch za „otepľovanie“ vášho príbytku. Dôležité je prezrieť aj strešnú krytinu a zistiť, či nie sú niekde poškodenia, kvôli ktorým by mohlo dôjsť práve v najnevhodnejšej chvíli k zatekaniu a priesakom. Mrknite sa aj na komín, či dobre tesní, ale jeho čistenie a odbornú revíziu prenechajte radšej na odborníka. Určite to nezanedbajte.

V prípade požiaru by vám poisťovne mohli odmietnuť poskytnúť poistné plnenie, alebo ho v lepšom prípade skrátia, ak nebudete mať revíznu správu so "štempľom" od kominára.

Príprava na „oddych“

Aj vonku na vás v jeseni čakajú nevyhnutné úlohy. Skontrolujte tesnosť vonkajších vodovodných kohútikov a uzavrite prívod do všetkých prípadných obnažených vodovodných potrubí.

Uskladnite hadice aj všetko náčinie, ktoré v zime potrebovať nebudete. Naolejujte a odložte na odpočinok aj všetky mechanické stroje a prístroje. Vyčistite odkvapy vrátane vertikálnych odkvapových zvodov.

Nezabudnite na „chúlostivé“ časti záhradného nábytku a v prípade potreby ich ochráňte fóliou či inou pokrývkou na ochranu pred neľútostným zimným počasím. Samozrejmosťou je úprava záhrady na odpočinok a pozakrývanie chúlostivých rastlín alebo koreňov vhodnou podstieľkou či čačinou.

A už je tu vesna

Či tomu veríte alebo nie, jar so sebou prináša takmer rovnaké nevyhnutné činnosti, ako tomu je v jeseni, akurát niektoré z nich prebiehajú v opačnom garde. Napríklad vykurovací systém kontrolujeme a pripravujeme na obdobie „oddychu“ a pokoja.

Vytiahnuť a poriadne premastiť musíte všetky domáce kutilské či záhradné mašiny, aby boli, naopak, pripravené na akciu. Znovu treba nakuknúť do odkvapov a v prípade potreby ich vyčistiť, aby vás neprekvapili „medardové“ dažde či letné lejaky. Poodkrývať a vyčistiť treba záhradný nábytok a na rad prichádza príprava záhona a sadenie kvetov či úprava čerstvého trávnika.

  • Po zime sa zvyknú objaviť na fasáde trhlinky v omietke alebo sa na niektorých miestach olupuje exteriérová farba, čo tiež treba dať do poriadku, aby sa defekty nezväčšovali.
  • Vhodné je aj tlakovou vodnou pištoľou „vypulírovať“ chodníky či terasu.

Přemek by sa uživil aj dnes

Opráv, údržbárskych, čistiacich, udržiavacích, ale aj celkom obyčajných „babských“ domácich prác je, samozrejme, omnoho viac. Nie je vôbec jednoduché zabezpečiť to, aby bola domácnosť vždy čistá a aby v nej všetko fungovalo ako švajčiarske hodinky. Existuje mnoho rád a tipov, ako to docieliť pokiaľ možno pri minime námahy.

Tieto návody, ale aj rôzne „zlepšováky“ môžu byť pre vás dobrodením nielen pri čistení odtoku z jazierka alebo zakladaní kompostu, ale aj pri napohľad takých rutinných činnostiach ako je pranie, umývanie okien, čistenie škvŕn či žehlenie. Stačí hľadať, čítať a, pochopiteľne, aj vyskúšať, či to funguje a priložiť ruku k dielu.

TEY