Kto povedie nevestu k oltáru?

Tak toto je otázka, ktorú si nekladie toľko mladých neviest, pretože túto úlohu majú už vo sne dávno zadefinovanú. Každá nevesta vždy snívala o tom, že ju pred oltár privedie práve jej otec. Malé dievčatká zbožňujú svojich oteckov a obdivujú ich. No keď vyrastú a zaľúbia sa, potom túžia po tom, aby práve otec ich symbolicky odovzdal budúcemu manželovi.

Škoda, ale že to nie je vždy možné. Nie každá nevesta však môže o to požiadať svojho otca, aby prevzal túto úlohu. Niektorým nevestám otec zomrel a iné nevesty s otcom nevychádzajú, a preto mu túto úlohu ani neponúknu. Kto potom bude mať teda tú česť, aby prevzal túto dôležitú úlohu? Veď nevesta sa musí dostaviť pred oltár, inak svadba nebude. Niektoré nevesty to riešia náhradou otca za svoju mamičku, družičky, brat, švagor, bratranec, dedko, …, alebo sa jednoducho pred oltár dostavia samé. Je možných teda viacero variant. Videla som už viacero razy, keď nevestu priviedli pred oltár oba rodičia spolu. Je to vhodné, ak ľúbite oboch rodičov a nechcete si vyberať, alebo jednoducho chcete mať pri sebe maminu a s ockom máte nie moc dobrý vzťah.

Moderným trendom je aj, že nevesta sa rozhodne ísť uličkou k oltáru sama. Je to síce pekné, ale v taký dôležitý okamih, by predsa mala mať pri sebe niekoho, o koho sa môže oprieť. Bola by asi hanba, aby nevesta spadla rovno na ceste k oltáru a vyvrtla si členok.