Tradičné svadobné šaty

Všeobecným zvykom sú biele svadobné šaty. Tento zvyk sa datuje približne od 16-teho storočia.

V tom čase to boli predovšetkým nevesty z bohatých rodín, ktoré sa začali vo svadobný deň obliekať do bielych šiat, pretože sa chceli odlíšiť od nižšie postavených žien, ktoré sa obliekali do strieborných šiat. Pomaly sa biela farba všeobecne rozšírila a stala sa tiež symbolom čistoty a cudnosti.

Ďalšou tradíciou, prísne dodržiavanou až do dnešných dní (zrejme zo strachu) je zákaz, aby budúci manžel videl nevestu v svadobných šatách pred svadbou. Podľa povier to prináša smolu. Ako veľmi smiešne to znie, mnoho žien nerado riskuje a tento zvyk úzkostlivo dodržiava.

V súvislosti so svadobnými šatami existuje tiež zvyk, že svadobné šaty a všetky doplnky k nim si nepripravuje nevesta sama a taktiež by si kompletnú výbavu nemala obliecť skôr ako tesne pred odchodom na obrad. Taktiež to vraj prináša smolu.

Rešpektovanie tradícií a viera v ich moc je na rozhodnutí každej nevesty. Či už veríte alebo nie, dodržiavanie istých zvykov je nádherná a vzrušujúca súčasť tejto výnimočnej udalosti a robí ju viac čarovnou a magickou.