Ako vybrať pôrodnicu

Prostredie, kde privediete svoje dieťa na svet, je veľmi dôležité. Aj preto sa oplatí venovať dostatok pozornosti výberu pôrodnice.

Dnešné mamičky sa môžu rozhodnúť, kde budú rodiť. Nemusíte sa obmedziť len na pôrodnice vo vašom meste či najbližšom okolí, ale ak máte k dispozícii auto, pokojne si môžete vybrať aj pôrodnicu vzdialenú niekoľko kilometrov.

Ideálne je ísť si pôrodnicu vopred pozrieť a získať všetky dôležité informácie ohľadom pôrodu v danom zariadení. Spíšte si svoje otázky na papier a zistite si všetko, čo vás zaujíma. Najlepšie informácie získate z prvej ruky, preto sa pýtajte priamo pri prehliadke pôrodnice.

Je dobré popýtať sa na možnosť účasti partnera alebo inej osoby pri pôrode, možnosť epidurálnej analgézie či daná pôrodnica umožňuje aj alternatívne polohy pri pôrode a podobne. Prezrite si vybavenie pôrodnice, ako na vás pôsobí a tiež je dôležité, aký máte pocit z personálu, i keď to sa na prvý pohľad veľmi zhodnotiť nedá.

Popýtajte sa tiež na poplatky za rôzne nadštandardné služby a ak si chcete spísať pôrodný plán, zistite si, či ho budú bez problémov rešpektovať.

Mnohé mamičky majú negatívne spomienky na svoj pôrod a ľutujú, že si na túto výnimočnú udalosť nevybrali lepšiu pôrodnicu. Nenechajte si teda pokaziť svoj pôrod len kvôli zle vybranej pôrodnici, ale zmapujte si vopred situáciu a rozhodnite sa čo najlepšie.

Napísala MaJa.