Plienky pre bábätko

Možno si ešte pamätáte na dobu, kedy sa bábätká balili do látkových plienok, na ktoré sa obliekali špeciálne nepremokavé nohavičky. Mamičky potrebovali množstvo týchto bavlnených kusov látky a okrem iného to znamenalo aj neustále pranie, vyváranie a žehlenie.

Dnes už majú mamičky výhodu v tom, že existujú pohodlné jednorázové plienky. Na trhu je ich množstvo druhov a značiek, takže si treba len nájsť vhodný druh, ktorý vyhovuje dieťatku a taktiež podľa peňaženky, nakoľko rozdiely v cenách týchto plienok bývajú dosť výrazné a tie značkovejšie dokážu riadne zaťažiť rodinný rozpočet (o to viac, ak je v rodine viac než len jedno „plienkové“ dieťa).

Napriek tomu, že jednorázové plienky sú pohodlnou variantou pre mamičky, nie sú práve „potešením“ pre životné prostredie. Aj preto a tiež z rôznych iných dôvodov sa niektoré maminy rozhodli pre ekologickejšiu a tiež zdravšiu alternatívu v podobe látkových plienok. Nie sú to však už tie klasické látkové plienky z minulosti, ale premyslený systém látkových plienok, ktoré sa podobajú dizajnom i zapínaním na „jednorázovky“, no sú zhotovené z prírodných materiálov. Ich výhodou je aj to, že ich netreba žehliť a po vypratí sú pripravené na použitie. Počiatočná investícia je to sície vyššia, no vydržia dlho, takže si ich pokojne možno odložiť pre ďalšie dieťatko.

Ak vám záleží na ekológii, no predsa len sa vám nechce „ísť“ do látkových plienok, dajú sa zohnať aj ekologické jednorázové plienky. Tie sú z materiálu, ktorý sa v prírode ľahko odbúrava, takže nezaťažuje životné prostredie ako väčšina ťažko rozložiteľných plienok.

Mamičky dnes majú naozaj na výber zo širokej ponuky rôznych plienok. Pokiaľ si všimnete, že vášmu bábätku konkrétny druh plienok nevyhovuje (napr. časté zapareniny, vyhádzaný zadoček a podobne), je to často znamenie, že tieto plienky pre vášho drobčeka nie sú to pravé orechové a treba prejsť na iné.

Napísala MaJa.