Cumlík pre bábätko

Aj keď cumlík nie je povinnou súčasťou výbavičky pre bábätko, mnohé mamičky si túto pomôcku berú so sebou už do pôrodnice.

Cumlík slúži najmä na upokojenie a utíšenie bábätka a ocenia ho najmä rodičia veľmi plačlivých, mrzutých bábätiek alebo bábätiek trpiacich kolikou.

Ak však dojčíte, cumlík by ste svojmu dieťatku nemali dať skôr ako po šiestich týždňoch po pôrode. Dovtedy by sa malo dojčenie už zabehnúť a cumlík by nemal byť prekážkou dojčenia. Niektoré detičky totiž, keď dostanú cumlík, môžu byť zmätené a mať problém s prisatím sa k prsníku.

Keď budete cumlík pre svojho drobčeka vyberať, máte množstvo možností. Existujú cumlíky latexové alebo silikónové a potom sú tieto cumlíky tiež v rozličnom tvare. Každému dieťatku vyhovuje iný cumlík, preto treba hľadať taký, ktorý vyhovuje tomu vášmu.

Vyberať treba tiež podľa veku bábätka – cumlíky bývajú väčšinou rozdelené podľa toho, pre aký vek sú vhodné.

No a v neposlednom rade nezabúdajte na to, že cumlík musí byť bezpečný a udržiavaný v čistote. Ak si všimnete na cumlíku nejaké prederavenie či iný „defekt“, dieťatku ho nedávajte. Nezabúdajte na pravidelné sterilizovanie cumlíkov.

Cumlík tiež nesmie slúžiť ako náhrada vašej pozornosti a bábätko by ho malo používať len v najnutnejších prípadoch – napr. ak ho neviete inak utíšiť alebo na zaspávanie.

Najneskôr vo veku okolo 2,5 až troch rokov by ste svoje dieťatko od cumlíka mali odnaučiť. Inak hrozia rôzne rečové problémy a krivé zúbky.

Napísala MaJa.