Nosenie bábätka

Napriek tomu, že väčšina rodičov stále ešte dáva prednosť vozeniu bábätka v kočíku, (staro-)novým trendom je nosenie bábätka v šatke alebo iných nosičoch.

Bábätká milujú nosenie v náručí matky alebo blízkej osoby. Telesný kontakt počas nosenia ich upokojuje, dáva im pocit istoty a bezpečia. Nosené bábätká menej plačú, sú spokojnejšie a nosenie v šatke alebo babyvaku či inom vhodnom nosiči môže tiež zmierniť bolesti bruška.

Dieťa, ktoré nosíte často pri sebe, je s vami pri rôznych aktivitách a to mu pomáha objavovať svet a učiť sa.

Avšak nosenie nie je len prínosom pre bábätko – posilňuje sa aj vzájomné puto medzi matkom alebo oteckom (či inou osobou) a dieťatkom.

Naviac, ak dieťatko nosíte v šatke alebo inom nosiči, ľahšie sa dostanete kdekoľvek (čo s kočíkom býva neraz kameňom úrazu).

A v čom všetkom teda môžete svojho drobčeka nosiť? Možností je niekoľko – pre najmenšie bábätká sa hodí najmä babyvak alebo šatka, prípadne niektoré z ergonomických nosičov, ktoré sú upravené aj pre novorodencov. Klokanky sa na nosenie bábätiek príliš neodporúčajú, no ak sa používajú len sporadicky a pre dieťatko, ktoré už dokáže samo udržať hlavičku, nemal by to byť až taký problém (názory odborníkov sa v tomto smere dosť rozchádzajú).

Okrem šatiek a babyvakov sú teda k dispozícii rôzne typy nosičov, pričom vždy treba vyberať s ohľadom na vek dieťatka a tiež podľa účelu, na aký chcete nosič používať (či na časté nosenie, alebo skôr len na občasné výlety do prírody, ...)

Ak sa neviete rozhodnúť, nechajte si poradiť v špecializovanej predajni či v internetových obchodoch.

Napísala MaJa