S veľkou pravdepodobnosťou ste už asi počuli alebo čítali o najnovšom „recyklačnom trende“, ktorý sa stáva čoraz populárnejším v celej Európe, ale aj Amerike. O čom je reč? O drevených paletách. Áno, o tých, ktoré sa používajú na prepravu rôzneho tovaru špeditérskymi spoločnosťami. O tých, ktoré udržia rádovo stovky kilogramov a na vidlicu svojich vysokozdvižných vozíkov si ich radi „napichujú“ zamestnanci rôznych skladov či distribučných centier. Ako to súvisí so záhradným nábytkom? Nuž, to závisí od vás a vašej kreativity. Z týchto praobyčajných prepravných platforiem sa dá vyčariť celkom pekný a funkčný záhradný nábytok na vašu terasu, verandu či záhradný altánok. A navyše, s rozumným rozpočtom.
Vyhnime sa teraz konkrétnym návodom, ako si z paliet vyrobiť záhradný stolík, kanapu, lavičky či zábradlie. Stačí keď sa preklikáte webom a určite nájdete mnoho skvelých a inšpiratívnych nápadov. Potom už stačí trochu porozmýšľať a vyčariť si vlastné kúsky, ktoré budú pasovať do vašej záhrady. Napríklad aj taký držiak na kvety, búdu pre psíka, záhradný domček pre deti, hojdačku či záhradný chodník. Skúsme si však zosumarizovať, prečo je to taký dobrý nápad. Ak ste o tejto možnosti ešte nepočuli, možno sa čudujete a škriabete za uchom... Ale pravda je taká, že ak si všetko dobre pripravíte, venujete tomu trochu času a ak nie ste vyslovene technický antitalent, máte šancu vytvoriť si veľmi efektné, netradičné a originálne kúsky, ktoré zútulnia vašu záhradu. Presne podľa vášho gusta a vkusu.
Predovšetkým je to skutočne veľmi lacná alternatíva. Ceny niektorých kusov záhradného nábytku predávaných v obchodných centrách totiž niekedy presahujú únosný limit. Ruku na srdce – koľkokrát ste si už položili otázku, ako môžu za to „vetché“ nič, ktoré sa rozletí či zlomí pri prvej zaťažkávajúcej skúške, pýtať toľko peňazí? Jednou z možností, ako si zadovážiť nielen lacný, ale aj masívny a odolný záhradný nábytok, je práve jeho výroba z paliet. Zoženiete ich bez väčších problémov – či už nové alebo aj použité – prakticky za babku. Jedna paleta vás vyjde rádovo od troch do dvadsiatich eur. Na ilustráciu, výroba jedného stolíka vás bude stáť možno tak 10 až 30 eur.
Takto vyrobený nábytok má dlhú životnosť a je veľmi odolný. Vyskúšajte, nechajte ho preveriť „erozívnymi elementmi“ typu potrundžených kamarátov z vami organizovanej garden party alebo neposedných a všetko ničiacich ratolestí. Budete prekvapený, koľko toho znesie. Má to svoju logiku. Na výrobu drevených paliet sa totiž používa masívne kvalitné drevo, inak by neplnili svoju základnú funkciu. A tou je preprava naozaj ťažkého tovaru. Drevo z paliet sa vám isto nebude lámať ani štiepiť ako napríklad pri práci s drevotrieskou či preglejkou. Palety sú určené na použitie vo vonkajšom prostredí, takže v tomto smere sú ako materiál na výrobu záhradného nábytku priam ideálne. Po finálnom ošetrení dreva konzervačným náterom mu neublíži voda, horúčavy ani mráz. Konečná estetická úprava tiež závisí od vášho výberu – pri prelakovaní bezfarebným lakom získate prírodný vidiecky vzhľad, ak použijete farbu, môžete priniesť trochu veselosti do „ošumelého“ kúta vašej záhrady alebo, naopak, zjemniť a zharmonizovať príliš „preexponované“ miesta.
Posledným nezanedbateľným plusom je i to, že ide o ekologický a recyklovateľný materiál – nepotrebné palety sa bežne využívajú ako palivo. Je tu však jedno „ale“, ktoré je dobré mať na zreteli. Niektoré palety sú chemicky ošetrované, aby sa predĺžila ich odolnosť a životnosť. Výrobcovia do dreva pod tlakom vpravujú rôzne chemikálie, ktoré ho majú chrániť pred plesňami, hnilobou či drevokazným hmyzom. To neznie moc lákavo a z dlhodobého hľadiska by to mohlo predstavovať aj určité zdravotné riziko. Ale nezúfajte! Existujú spôsoby, ako zistiť či palety boli chemicky ošetrované.
Väčšina paliet má na bokoch vyrazené takzvané IPPC logo. Hneď vedľa neho by ste mali nájsť skratku „HT“ alebo „MB“. Ak narazíte na kusy s označením „MB“ (teda ako toho starého typu Škodovky), určite sa ich použitiu na domáce majstrovanie vyhnite. Obsahujú totiž toxickú chemikáliu metyl-bromid (preto skratka MB). Naopak, palety s označením „HT“ sú bezpečné, pretože boli ošetrené len tepelne (HT = Heat Treated). Treba na to dávať pozor hlavne ak natrafíte na palety, ktoré sú určené na medzinárodnú zaoceánsku lodnú prepravu tovaru a musia byť preto chemicky ošetrené, aby dokázali odolať erozívnym vplyvom vlhkej klímy a morskej vody. U nás v našom krásnom európskom vnútrozemí však oveľa častejšie narazíte na klasické europalety. Aj na nich by ste mali nájsť IPPC logo s príslušným označením typu ošetrenia. Ak ho náhodou nenájdete, orientujte sa podľa označenia „EUR“ alebo „EPAL“. Nepoužívajte palety so starým označením „EUR“. Voľte radšej tie, na ktorých je vyryté slovko „EPAL“ - tieto sú ošetrované len tepelne, takže sú „zdravé“. Sú aj také, kde nenájdete celkom nič. Tým sa radšej vyhnite, lebo nemáte záruku, že sú bezpečné.
TEY
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.