Bazén na pozemku

Bazény ako súčasť domu a záhrady sú každým rokom obľúbenejšie a žiadanejšie. Vlastný bazén poskytuje priestor na šport, relax a zábavu pre všetkých členov rodiny a časovo neobmedzene.

Pred samotným začatím stavby je dobré poradiť sa s architektom. Navrhne orientáciu podľa svetových strán. Správna poloha môže citeľne znížiť náklady na zohrievanie vody. Poradí ako bazén situovať na pozemku, aby nadobudol na atraktívnosti, s ohľadom na technické zabezpečenie bazéna – elektrické rozvody, prítok vody a kanalizáciu. Konštrukcia bazéna musí byť vodotesná, aby voda nepresakovala von ani dnu. K výstavbe bazéna sa musí vyjadriť správca verejnej kanalizácie.

Bazén na pozemku sám osebe nie je najlacnejšia záležitosť, našťastie sa dajú náklady aspoň čiastočne ušetriť na jeho prevádzke. Slnečná energia sa dá využiť umiestnením bazéna na slnečnú stranu pozemku a zadovážením solárnych kolektorov. Tie sa však na našom trhu nie sú atraktívne pre svoje vysoké prvotné náklady a dlhú návratnosť investície.

Prikrývanie bazéna mimo prevádzky eliminuje tepelné straty pri vyparovaní vody a prúdení vzduchu ponad hladinu bazéna. Takýmto spôsobom sa dajú náklady skresať takmer o polovicu, navyše plachta nad bazénom zamedzí znečisteniu vody napadaním lístia a hmyzu. Jej čistenie a údržba by mali byť jednoduché a finančne nenáročné, musí byť hygienicky nezávadná, odolná proti UV žiareniu a musí mať dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Solárne plachty navyše slnečnou energiou zohrievajú vodu. Alternatívou sú rolety z PVC, ktoré sa po koľajničkách umiestnených na bokoch bazéna dajú posúvať.

Veľkosť bazéna treba zvoliť podľa toho, na čo sa bude používať. Tvar bazéna by mal byť taký, aby sa hodil do okolitého prostredia. K bazénu pasuje udržiavaný trávnik, ktorý poslúži na opaľovanie, relax a šport . Bazén by však nemali zatieňovať kríky a stromy, z ktorých môžu do vody napadať listy a kvety.

Bazén: materiál, starostlivosť

Betón

Bazény vymurované z betónu nemajú stanovené takmer žiadne hranice čo sa týka tvarov a veľkosti. Na povrch, aby nadobudol požadované vlastnosti, sa aplikuje kvalitný vodeodolný PVC náter, PVC fólie, latex, alebo sa steny a dno bazéna obložia keramickými alebo porcelánovými kachličkami s glazúrou.

Tvárnice z betónu neposkytujú pri výstavbe bazénu toľko možností rôznorodosti tvarov. Na druhej strane, pri ich použití na výstavbu bazéna netreba stavať debnenie. Úprava povrchu je zhodná s úpravou pri betónových bazénoch.

Kovy

Tieto bazény majú jednoduchú montáž, v celku sa bazén vloží na vybrané miesto a potom sa namontujú zvyšné doplnky. Bazény z antikora sú drahšie než plechové s povrchovou úpravou pomocou fólií.

Plasty

Záujem o plastové bazény je čím ďalej nižší kvôli ich krátkej životnosti a vyšším investíciám do samotného vybudovania bazénu a opravy.

Starostlivosť o vodu

Voda sa do bazéna čerpá z verejného zdroja vody, vlastnej studne alebo z cisterien. Na cirkulovanie, filtrovanie a ohrev vody potrebujeme elektrickú energiu.

Hygiena a dezinfekcia

Hygienické opatrenia na zabránenie znečisteniu vody v bazéne sa dajú robiť viacerými spôsobmi. Úplné vypustenie a napustenie vody v bazéne stojí nemalé peniaze. V bazénoch na súkromné účely sa využíva najmä systém cirkulácie a filtrovania vody cez filtre pracujúce na rozličných princípoch. Pieskový filter obsahuje rôzne zrnitý piesok, od ktorého závisí kvalita filtrácie. Kartušový filter má vložky vyrobené zo špeciálnej tkaniny, ktorá má vysokú kvalitu filtrácie.

Dezinfekcia je neodmysliteľnou súčasťou úpravy vody. Neutrálna hodnota je 7pH. Vyššie pH signalizuje zásaditosť vody s tým, že sa začína tvoriť vodný kameň, ktorý má za následok upchanie filtrov. Voda páchne po chlóre a môže vyvolať zápaly očných spojiviek a kožné problémy. Nižšie pH znamená zvýšenú kyslosť, korodovanie potrubí a kovových častí bazéna, a vyblednutie farieb z náterov a fólií z plastu.

Chlór a iné chemikálie na korekciu pH vody, sa musia správne dávkovať.

Napísala Moggy