Zimná záhrada 3

Interiér, rastliny, prepojenie s exteriérom

Ohriaty vzduch zo zimnej záhrady, môže byť nasmerovaný do obytného priestoru, alebo sa čiastočne drží v materiáloch použitých v interiéri. Vynikajúco zadržiavajú nahromadené teplo aj obvodové steny domu postavené z tehly alebo kameňa, a základy pod sklenenou stavbou. Dobrou voľbou je aj podlaha riešená keramickou či kamennou dlažbou, ktoré rýchlo prijmú a pomaly vydávajú teplo, alebo voda vo fontánke alebo v bazéne. Nedostačujúce akumulačné schopnosti majú drevo, betón, kov, a svetlé časti objektu. Zimná záhrada z hygienických dôvodov musí byť zariadená len nábytkom s ľahko umývateľným a dezinfikovateľným povrchom aby sa ľahšie predchádzalo vyššej koncentrácii nebezpečných plesní v čase zvýšenej vlhkosti vzduchu.

V zimnej záhrade, pokiaľ je vykurovaná, je možné pestovať tropické a subtropické rastliny aj v zimných mesiacoch, ktoré by inak neprežili našu zimu. Rastliny si treba zaobstarať podľa ich nárokov, aby vydržali dlhšie ako jednu sezónu. Rastliny majú určitú spodnú hranicu teploty, ktorá by nemala klesnúť nižšie. Rastliny sú síce prispôsobivé a majú schopnosť aklimatizácie na nové prostredie, nie však v prípade zmeny všetkých podmienok.

Zimná záhrada pridáva na kvalite bývania aj tým, že priehľadnými plochami zo skla spája interiér s exteriérom. Dôležité ale je vhodne upravené okolie a možnosti výhľadu.

Napísala Moggy