Upravená záhrada zvyšuje hodnotu domu

Kvalita a typ terénnych úprav na pozemku okolo vášho domu nie je niečo, čo by ste mali podceniť. Či už ako vlastník, ktorý si chce svoje „teritórium“ čo najlepšie prispôsobiť podľa vlastných predstáv, ale aj ako predajca, ktorý sa usiluje za svoj dom „vytĺcť“ čo najvyššiu cenu. Pozrime sa teraz na túto problematiku očami toho druhého – predávajúceho.

Len veľmi ťažko vyhoviete a sadnete do vkusu každému, kto prejaví záujem o obhliadku vášho domu. Niekoho osloví zeleninová záhradka a možnosť dopestovania vlastných „bioplodín“. Iného zas viac uchváti prekrásna predzáhradka plná kvetov a okolie s okrasnými drevinami či jazierkom. Rodina s malými deťmi akiste uvíta stavebné a terénne úpravy, ktoré umožnia ratolestiam atraktívnu, ale pritom bezpečnú hru priamo na dvore. Existuje však aj možnosť, že natrafíte na záujemcov, ktorí by najradšej kúpili dom s „holým“ pozemkom, ktorý by si radi upravili podľa vlastných prianí a predstáv.

Je celkom jasné, že nemáte možnosť mávnuť čarovným prútikom a zmeniť okolie svojho domu presne podľa očakávaní eventuálneho kupujúceho. Vo všeobecnosti ale platí, že ak predávate starý dom a nie novostavbu, predpokladá sa, že okolie vášho domu má už nejaký ten rôčik svoju vlastnú tvár a nejde len o zarovnanú hlinu, čakajúcu na zásah ľudskej kreativity. Z toho celkom jasne vyplýva, že starší dom nie je moc vhodnou kúpou pre činorodé a invenčné duše, ktoré čakajú na možnosť sebarealizácie práve v záhradnom sektore svojho „hniezdočka“.

Zacieľme sa preto teraz na tých, čo chcú váš „bejvák“ kúpiť all inclusive, čiže aj so záhradou, ktorá má nejakú tú svoju formu, dispozície a vzhľad. Univerzálnym pravidlom, ktoré by ste mali ako predávajúci bezpodmienečne dodržať , je nezanedbať terénne úpravy a celkovú údržbu pozemku okolo vášho domu.  Je dosť možné, že ste sa zrezávaniu prevísajúcich konárov, či tvárneniu tuje do podoby kužeľa alebo čisteniu detského pieskoviska v poslednej dobe moc nevenovali. Dôvody nie sú dôležité, tými sa netrápte, priestoru pre alibizmus vo vašom živote sa nájde ešte mnoho. Nevyhnutné však je, aby ste, ak ste sa už rozhodli ísť s vaším domom na trh, ľudovo povedané zdvihli zadok a niečo s tým neporiadkom urobili. Ak aj vaša záhrada momentálne práve nevyzerá ako dlhodobo obývaná, musíte ju takou spraviť! Inak nebude pre kupujúcich atraktívna a môže aj znížiť trhovú hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Podľa prieskumov odborníkov na reality, neupravený pozemok či záhrada pri vašom dome, môže mať za následok pokles celkovej ceny nehnuteľnosti rádovo od 10 do 20 percent. Z toho celkom jasne vyplýva, že investovať nejaké tie peniaze do zútulnenia a skrášlenia priestoru za vaším plotom sa určite oplatí. Koľko je hodno do toho vraziť? Ak na úpravu vynaložíte sumu rovnajúcu sa piatim percentám z ceny vašej nehnuteľnosti, šanca, že prerobíte je veľmi nízka. Neraz ale stačia oveľa nižšie investície.

Skúsme len ilustračne. Máte dom, ktorého cena na trhu sa pohybuje okolo 100 tisíc eur. Úpravy vášho „zdevastovaného“ (ale snáď to až také zlé nie je) pozemku vás budú stáť povedzme päťtisíc eur. Aká je návratnosť? Za päť tisícok ste zvýšili hodnotu vašej nehnuteľnosti o desať tisíc. Samozrejme, tieto čísla sú orientačné, „výhodnosť“ takéhoto kroku môže byť vyššia, ale i nižšia. Na konečnú cenu domu vplýva množstvo faktorov, takže „nabetón“ sa to takto z mosta do prosta vyčísliť nedá. Nech je vám však útechou, že najhoršie, čo sa vám môže stať je, že na tom nič netrhnete. Prerobiť by ste jednoznačne nemali.

Ak do toho pôjdete, najdôležitejší zo všetkého je projekt. Dostatočne kreatívni jedinci si ho dokážu pripraviť aj svojpomocne, ak si však neviete rady, využite služby najbližšieho a cenovo dostupného záhradného architekta. Rád vám spraví stavebný i sadovnícky návrh záhrady šitý na mieru a nemusíte sa pritom báť, že vás to bude stáť „majland“. Ceny za túto službu sa, samozrejme, tiež rôznia, ale priemerom je približne jedno euro za štvorcový meter. Samotnú realizáciu podľa svojho času a šikovnosti buď zvládnete sami, alebo opäť využijete služby profesionálov. Celkové vstupné náklady si v tomto prípade treba svedomito prekalkulovať, aby ste sa zmestili do „zichrových“ piatich percent. Ak tak urobíte, hodnota vášho domu aj s pozemkom porastie a bude pre záujemcov nesporne príťažlivejšia. A hlavne – bude o dôvod menej na „zjednávanie“ ceny smerom dolu.