Aké bylinky si vypestujete na balkóne?

Ak ste sa rozhodli, že si na balkóne budete pestovať nielen okrasné kvetinky, ale aj bylinky, ktoré sa dajú použiť v kuchyni pri príprave jedál či prípadne aj liečivé rastlinky, musíte myslieť na jednu základnú vec.

Akékoľvek bylinky sú vhodné skôr na južný balkón, pretože potrebujú denne okolo päť hodín priameho slnečného žiarenia. To im v letných mesiacoch dokážete síce zabezpečiť aj na balkóne orientovanom na východ či západ, ale výsledky v praxi nie sú moc presvedčivé.

Na severne orientovanom balkóne to s bylinkami radšej ani neskúšajte, ak sa chcete vyhnúť hlbokému sklamaniu.

Keď nemusíte, nesaďte do plastu

Pri pestovaní voľte radšej hlinené, prípadne keramické črepníky. V najhoršom prípade môžete použiť aj plastové, ale potom musíte bylinky zasadiť do dostatočne priepustnej pôdy. Kúpte také, čo majú na spodku čo najviac drenážnych (čiže odtokových) otvorov.

V opačnom prípade hrozí premokrenie koreňového systému, čo by mohlo viesť až k jeho zahnívaniu a odumretiu celých rastliniek. Ak ich však zasadíte do hlinených črepníkov, výrazne tým toto riziko znížite.

Čo sa týka zalievania, oproti okrasným balkónovkám, sú bylinky menej náročné. To znamená, že ich nemusíte polievať vždy ráno a večer, ale stačí raz do dňa, ideálne pred západom slnka.

Zalievajte až po preschnutí pôdy

Počas sychravejšieho počasia, keď pôda nevysychá tak rýchlo, ako v horúcich dňoch, sa dá spoľahlivo orientovať spoľahlivým testom starých mám: strčte prst do substrátu aspoň do hĺbky jeho prvého článku (čiže zhruba 2 centimetre) a ak zistíte, že pôda je suchá nielen na povrchu, je to signál, že rastlinkám už chýba zálievka.

Druhým ľahko zapamätateľným pravidlom je, že polievať treba až vtedy, keď je substrát suchý, nikdy nie skôr. A dopriať rastlinám naraz poriadnu nádielku. Potom zasa počkať až do úplného preschnutia pôdy a celý proces opakovať dokola.

Takýmto spôsobom zabezpečíte, že vaše bylinky budú mať vždy optimálny dostatok vlahy a nepremokríte ich, na čo bývajú pri pestovaní v kvetináčoch dosť chúlostivé. Čiže malá rekapitulácia: radšej menej často a poriadne!

Čo sa týka presúšania substrátu, musíte ale myslieť na to, že nie v každej nádobe k nemu dochádza v rovnakom čase. Platí, že čím menšia nádoba, tým rýchlejšie pôda vysychá. Takže „prstový test“ je aj v tomto prípade najlepšou pomocou (staré mamy vždy vedeli presne čo robia).

Pestujte radšej zo sadeničiek

Ak ste začínajúci balkónový záhradkár, nepokúšajte sa radšej vypiplať svoje rastlinky zo semienok. Nikde síce nie je napísané, že sa vám to nemusí podariť, ale chce to už isté skúsenosti. Mnohých „zelenáčov“ odradili práve prvé neúspechy s takýmto pestovaním a bola by škoda, keby ste do tejto nešťastnej štatistiky prispeli aj vy.

Naša rada preto znie: navštívte najbližšie záhradkárstvo alebo garden centrum a kúpte si tam už predpestované zdravé sadeničky. Tie už majú najchúlostivejšie obdobie väčšinou za sebou a ak nespravíte veľké chyby pri presádzaní a pri následnej starostlivosti, už by vám nič nemalo brániť v tom, aby ste si na balkóne vypestovali svoje vlastné prísady do jedál, či zabezpečili súkromnú úrodu liečivých byliniek.

Ideálny čas na vysádzanie sadeničiek je tak v polovici apríla, najneskôr začiatkom mája. Závisí aj od počasia: ak sa dlho ťahá zima, tak sa radšej neponáhľajte, aby vás nezaskočil neskorý aprílový sneh či nočné mrazíky.

Pri presadzovaní je najdôležitejšia príprava. Do odtokových otvorov črepníka umiestnite malé kamienky a zasypte ich aspoň dva centimetre hrubou vrstvou piesku, aby ste zabezpečili dobrý odtok prebytočnej vody pri polievaní. Bez tejto drenážnej vrstvy sa môžu neskôr objaviť problémy.

Potom nasypte substrát. Bude vám stačiť obyčajný univerzálny záhradkársky, ale premiešajte ho s pieskom v pomere 4:1 (štyri diely substrátu, jeden diel piesku), aby ste zaistili, že bude dostatočne kyprý a priepustný. V príliš ťažkej pôde sa totiž bylinkám pestovaným v črepníkoch veľmi nedarí.

Keď to už všetko máte, nasleduje samotný akt presádzania. Robte to najlepšie podvečer a hneď ako sadeničku upevníte v novej pôde, poriadne ju zalejte. Nedávajte ju prvé dva-tri dni na priame slnko, aby mala čas sa spamätať.

Využite priestor a ťahajte sa vertikálnym smerom

Potom vám už len zostáva takticky rozmiestniť jednotlivé črepníky tak, aby sa čo najviac využil minimalistický priestor balkóna.

Podobne ako pri pestovaní okrasných balkónových rastlín a kvetov, aj tu je vhodné využiť svoju kreativitu a neobmedzovať sa len na okenné parapety či podlahu pri stene. Skúste jednotlivé črepníky umiestniť aj vertikálne.

Môžete si kúpiť jeden z mnohých závesných systémov, ktoré sú dnes na trhu v ponuke, ale mnohí balkónoví „záhradkári“ využívajú aj jeden zlepšovák: stačí na stenu pripevniť sieť na spevnenie betónu, na ktorú sa potom dajú pomocou rôznych úchytov zavesiť črepníky s bylinkami.

Nezabudnite ani na závesné črepníky, ktoré tiež môžete umiestniť na balkóne podľa svojej ľubovôle a celkového koncepčného riešenia tohto priestoru. Nebojte sa ani zasadiť viacero byliniek do jedného črepníka. Je to praktické a navyše aj estetické riešenie.

Týka sa to hlavne kuchynských byliniek. Kombinovať môžete aj liečivé, ale pri nich je predsa len vhodnejšie, keď bude mať každý druh svoj vlastný sólo črepník alebo hrantík.

 

Ktoré aromatické kuchynské bylinky sú vhodné na balkónové pestovanie?

Tymián - používa sa na ochutenie omáčok, pečeného mäsa a údenín. Okrem prípravy v kuchyni môžete využiť aj jeho liečivé účinky vo forme čaju. Pôsobí antibakteriálne pri kloktaní ústnej dutiny. Podporuje vykašliavanie a zvyšuje vylučovanie žalúdočných štiav, takže pomáha aj pri trávení.

Majoránka – ako koreniaca bylinka sa pridáva do ťažkých, tučnejších a nadúvajúcich pokrmov, hodí sa do hrachových, fazuľových, zemiakových, cesnakových polievok, k baraniemu,  hovädziemu a bravčovému mäsu, do gulášu, do mletého mäsa a údenín. Je to tiež vynikajúci liek na tráviace ťažkosti, zvyšuje chuť do jedla a pomáha pri nadúvaní a plynatosti. Osožiť môže aj pri kašli a bolestiach hlavy.

Trebuľka – svojou arómou pripomína aníz a hodí sa do zeleninových polievok aj k pečenému mäsu. Je pritom zaujímavé, že to nie je len taká obyčajná kuchynská bylinka, ale zároveň aj liečivá rastlina. Ak si z čerstvých lístkov pripravíte čaj, osoží vám pri chorobách obličiek, močového mechúra, ale aj pľúc a tráviacej sústavy

Bazalka – ďalší zástupca kuchynskej bylinky, ktorý je zároveň liečivou rastlinou. V kuchyni výborne ochutí hlavne mäso, omáčky a hodí sa aj do zeleninových šalátov. Ak si z nej urobíte čaj, mal by vám pomôcť pri nadúvaní (vetroch). Účinná je aj pri chronickom zápale priedušiek.

Mäta – okrem letných osviežujúcich nápojov typu mojito ju môžete tiež upotrebiť ako vhodnú liečivku. Pomáha uvoľniť organizmus, pri bolestiach hlavy a pri nadmernej tvorbe plynov v tráviacom takte (vetroch).

Oregano – táto neodmysliteľná bylinka talianskej kuchyne sa okrem okorenenia pizze hodí aj na dochucovanie cestovín, šalátov, omáčok a mäsa. Oregano podporuje vylučovanie žlče a zvyšuje chuť do jedla. A j v tomto prípade ide zároveň o liečivú bylinu – pomôžete si ním pri kašli a bolestivej menštruácii.

Pažítka – svojou cibuľovitou arómou je predurčená na použitie hlavne v studenej kuchyni. Pridáva sa do nátierok, šalátov, polievok, ale aj na prípravu bylinkových masiel (v ktorých v podstate tvorí hlavnú, bazálnu zložku). Má aj liečivé účinky – pomáha pri tvorbe žalúdočných štiav a znižuje krvný tlak.

 

Aké liečivé bylinky si môžete vypestovať na balkóne?

Yzop lekársky – osoží pri zápaloch močových ciest, chronickej bronchitíde, pri záchvatoch prieduškovej astmy, ale napríklad aj pri bolestivej menštruácii. Je to vynikajúci a účinný prostriedok pri častom, najmä nočnom, chorobnom potení. Čaj z yzopu je zároveň silným posilňujúcim nápojom starých ľudí.

Medovka lekárska – priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť, osoží pri vyčerpanosti spojenej s nespavosťou, ale aj pri poruchách trávenia a kolikovitej hnačke. V kombinácii s mätou je to výborný prostriedok na úľavu pri bolestivej menštruácii.

Nechtík lekársky – osoží pri poruchách žlčníka a pečene. Ak ho skombinujete s rumančekom, kostihojom a slezom, uľaví sa vám pri vredovej chorobe žalúdka i dvanástnika. Zvonka vám pomôže urýchliť hojenie rán a zjemní vašu pokožku.

Levanduľa lekárska – pomáha pri kašli, je močopudná, optimalizuje trávenie a nervodú činnosť. Osožia aj kúpele pri reume a ischiase (zápale sedacieho nervu).

Šalvia lekárska – pomáha pri kašli, ale aj poruchách trávenia (nadúvanie, hnačka). Čaj z nej môžete používať aj ako kloktadlo pri zápaloch horných dýchacích ciest, na výplachy ústnej dutiny pri bolestiach zubov a paradontóze, na prípravu hojivých obkladov alebo na omývanie pri kožných chorobách. Podobne ako yzop pomáha pri chorobnom potení.

TEY