Ako zharmonizovať záhradu podľa princípov feng šuej

Energeticky vyladiť môžete nielen váš interiér, ale aj záhradu! Je to presne tak, ale treba myslieť na jednu dôležitú vec!

Keď spravíte potrebné úpravy v záhrade, neznamená to, že sa automaticky zlepší tok energie aj vnútri vášho domu.

Je preto nevyhnutné, aby ste si urobili energetickú ba gua mapu samostatne pre záhradu či pozemok a samostatne pre dom či byt.

A na základe toho už môžete vykonať potrebné úpravy, alebo ak ste v úplne novom, tak začať so zariaďovaním.

Preto prv, než začnete s úpravami záhrady, venujte chvíľu pozornosti tomu, ako si rýchlo a jednoducho vypracovať ba gua mapu a vylaďte si najskôr interiér vášho domu či bytu.

Všetko nájdete v článku Feng šuej v kocke pre váš domov.

 

A teraz už poďme k jednotlivým tipom na zharmonizovanie vašej záhrady:

Sever

Časť záhrady, ktorá sa nachádza v severnej zóne, je dobré udržiavať v absolútnom poriadku. Vždy tu odstráňte burinu, prečistite trávnik, pohrabte lístie.

Zvážte pridanie nejakého patričného vodného zariadenia, pretože sever je spojený s elementom vody. Ideálna je fontána alebo jazierko s prúdiacou vodou a rybičkami.

Najvhodnejší je systém dvoch jazierok medzi ktorými neustále cirkuluje voda – časť vo forme malého jarku a časť pod zemou.

To, ktorým smerom voda tečie, nehrá extrémne dôležitú úlohu, ale ak chcete, aby bol výsledný efekt čo najviac harmonizujúci, tak zabezpečte, aby voda plynula smerom k domu.

Pokiaľ ide o dekorácie, tak najlepšie urobíte, keď k fontáne či jazierkam umiestnite sošku čiernej korytnačky. Tá je symbolom kariéry a kde inde by ste ju mali dať ak nie do severnej zóny, ktorá ovplyvňuje práve túto životnú oblasť.

Túto časť záhrady by ste nemali nechať zarásť kríkmi ani stromami, aby sem prenikalo dostatok slnečného svetla. Tak ponecháte energiu v potrebnom pohybe.

Severovýchod

Ak chcete udržať svoj intelekt aj svojho ducha vo vysokých obrátkach, je nesmierne dôležité nechať do tejto zóny voľne prúdiť energiu čchi.

Aby ste zabránili akýmkoľvek energetickým blokádam, zabezpečte, aby táto časť záhrady netrpela suchom a nasaďte sem, pokiaľ možno, svieže a opulentné rastliny s červenými, oranžovými alebo žiarivo žltými kvetmi.

Vhodné sú ruže, nechtík či obľúbené stále kvitnúce turčiaky (aksamitníky).

Na rozdiel od severnej zóny, tu nerobí dobrotu, keď je tu priveľa slnečného svitu, takže je vhodné sem zasadiť náležité prírodné tienidlá, eventuálne sem postaviť konštrukciu poskytujúcu najmä v lete príjemný chládok a tôňu.

Ak vám neprekážajú východné prvky a nepatríte medzi tých, čo ich považujú za gýč, umiestnite sem malú zmenšenú napodobeninu pagody.

Ak vás čaká skúška alebo stojí pred vami náročný projekt, táto malá „čačka“ by vám mala privábiť dostatok šťastia.

Východ

Tak toto je ideálne miesto na postavenie veľkého dreveného altánku aj so stolom a lavičkami.

Elementom východnej zóny je totiž drevo, a preto je dobré, keď ho do nej umiestnite čo najviac. Či už vo forme rôznych umelých konštrukcií, alebo aj stromov.

Pohrajte sa aj s myšlienkou postaviť tu drevené detské preliezky spolu s veľkým pieskoviskom.

Číňania zvyknú do tejto časti záhrady umiestňovať aj sošky drakov. Ak sa vám takéto prízdoby moc nepáčia a hľadáte niečo „európskejšie“, tak vedzte, že v podstate sem môžete umiestniť akúkoľvek sošku s pozitívnym „výrazom“, ktorá vám urobí radosť.

Dôležité je len to, aby bola z dreva, prípadne zo skla. Sklo totiž symbolizuje element vody a voda je podporným prvkom pre drevo. Zabezpečíte tak, aby sem neprenikala negatívna energia.

Juhovýchod

Vo feng šuej existuje priama korelácia medzi slabým energetickým tokom v juhovýchodnej zóne a stavom rodinného rozpočtu a bankových účtov.

Preto na tomto mieste svojej záhrady nič nezanedbajte a nenechajte na náhodu. Odstráňte odtiaľto všetky mŕtve alebo nezdravé rastliny a pôdu na jar poriadne pohnojte ešte pre výsadbou letničiek.

Živlom juhovýchodu je tiež drevo, takže akoukoľvek drevenou dekoráciou nič nepokazíte, práve naopak.

Bohatstvu však vo feng šuej zodpovedá aj element vody, takže ideálne je umiestniť sem napríklad napájadlo pre vtáčiky. Nezabudnite ho pravidelne čistiť a meniť vodu za čerstvú, aby ste nezablokovali pozitívny tok energie.

Podobne ako v severnej zóne, aj tu je vhodné miesto na jazierko s rybami. Dohliadnite ale na to, aby ich bol párny počet.

Juh

Juhovýchodná zóna je spojená s elementom ohňa. Takže jednoznačne sem patrí záhradný gril, záhradný kozub, či otvorené ohnisko na večerný „táborák“.

Keď si na jar robíte plán výsadby letničiek, prispôsobte výber tomu, aby ste zabezpečili, že na tomto mieste záhrady sa budú skvieť a navzájom dopĺňať kvety vo farbe červenej, oranžovej alebo žltej. Skrátka, nech aj rastliny symbolizujú element ohňa.

V noci sem umiestnite záhradné svetlá, ideálne také, ktoré sa počas dňa nabíjali solárnou energiou. Výbornou voľbou po zotmení sú aj sviečkové lampióny alebo plápolajúce záhradné fakle, ktoré dnes zoženiete v záhradnej sekcii ktoréhokoľvek hobby marketu.

Juhozápad

V tejto zóne je neprípustný akýkoľvek neporiadok, alebo aj neestetické umiestnenie jednotlivých prvkov, či už sú to kvety alebo záhradný nábytok.

Všetky chodníky a cestičky udržujte v čistote. Pôda v tejto časti potrebuje častejšie prihnojovanie, ale ešte ideálnejšie je nechať si sem navoziť čerstvý humus.

Tieň tu nemá miesto, takže priestor nechajte pokiaľ možno voľný, prázdny a zaliaty slnkom. Záhon s nízkymi kvetmi, ktorým nevadí celodenná páľava, je tiež výborná voľba.

Zasaďte sem aj ovocné stromy, pretože tie symbolizujú rast a šťavnaté, plodné vzťahy. Nachádzame sa predsa v zóne partnerstva.

Ak chcete dobrý vzťah s vašou polovičkou ešte umocniť, umiestnite sem sošky párikov. A nemusí ísť len o tandem v zmysle muž a žena. Môžete použiť aj sošky zvieracích dvojíc, najlepšie tých verných, majúcich len jedného druha za celý život - hrdličiek, bocianov, labutí, albatrosov, gibonov či vlkov.

Západ

Západná zóna vplýva na deti, takže ak sa dá, môžete im tu pripraviť priestor na hry.

Elementom spojeným s touto časťou je kov, to však neznamená, že tu musíte nevyhnutne umiestniť kovové prvky (aj keď taká hrazda či železný kolotoč sa sem tiež vynikajúco hodia).

Hodí sa sem inštalovať chodník zo sivej skaly či streetballové ihrisko s betónovým povrchom.

Lokalizujte sem aj pozitívne sošky zo sadry, hliny alebo kameňa podľa vlastného výberu. Motívom by mala byť detská hravosť, ale nie sú vylúčené ani skulptúry s bizarnejšími tvarmi, keďže táto zóna podporuje kreativitu.

Severozápad

Ak chcete do svojho života pozvať viac podporujúcich, nápomocných ľudí, ktorí vám dodajú odvahu v dôležitých momentoch vášho života či poskytnú emocionálnu podporu, ktorú potrebujete, nezanedbajte túto zónu vo svojej záhrade.

Adekvátne je umiestniť sem čo najviac zemských prvkov, ktoré podporujú element kovu spojený so severozápadom. Patrí sem veľa skál, najlepšie veľkých okrasných balvanov.

Šetriť nemusíte ani betónom a povrch v tejto časti vášho pozemku môžete bez problémov spevniť. Je to dokonca žiaduce.

Ak tu chcete pestovať kvetiny, tak zvoľte skalku. Energia čchi tak bude prúdiť želaným smerom.

TEY