Prvá prehliadka u zubára

Mnohí rodičia sa pýtajú, kedy by sa mala uskutočniť prvá prehliadka u zubára. V tomto smere dlho panovali rozdielne názory – niektorí zubní lekári odporúčali až po prerezaní všetkých zubov, iní pozývali deti na prvú prehliadku v dvoch rokoch a podobne. Podľa najnovšieho však majú na bezplatnú prehliadku u zubára nárok deti po šiestich mesiacoch od prerezania sa prvého zúbka. Je teda bežné, že prvá prehliadka u zubára je odporúčaná už aj pre cca jednoročné deti.

Možno sa vám prvá prehliadka v takomto veku zdá príliš skorá a zbytočná, veď dieťa má často prerezaných len zopár zúbkov. Pravdou však je, že Slovensko patrí medzi krajiny s veľmi zlou úrovňou starostlivosti o detských chrup. Rodičia jednoducho nevedia ako ani kedy začať s hygienou detského chrupu a mnohí sa navyše spoliehajú na to, že ide o mliečne zuby, ktoré aj tak vypadnú.

Pokazené mliečne zuby sú teda zlou vizitkou rodičov, ktorí zanedbávajú starostlivosť o chrup svojho dieťaťa. Prvá prehliadka u zubára v ranom veku pomôže rodičom získať informácie o tom, ako sa správne starať o detský chrup a ako zbytočne detským zúbkom neuškodiť.

Výhodou takejto skorej prvej prehliadky u zubára je tiež to, že si dieťa od útleho veku zvyká na prostredie zubnej ambulancie a redukuje sa tak jeho stres a strach zo zubára.

Prvá prehliadka by však nemala byť na dlhý čas zároveň poslednou. Následne by sa malo s dieťaťom chodiť k zubárovi každých šesť mesiacov na preventívnu prehliadku. Je zaiste lepšie nezanedbávať tieto prehliadky a tiež starať sa poriadne o zuby svojho dieťaťa – môžete mu takto ušetriť nemálo bolesti pri ošetrovaní boľavých zúbkov a dieťa sa samo naučí lepšie chápať význam zubnej hygieny.