Zväčšená nosná mandľa

Časté ochorenia horných dýchacích ciest a opakované zápaly môžu viesť u detí k zväčšeniu nosnej mandle, ktorá potom predstavuje prekážku v dýchacích orgánoch. Dlhodobé zanedbanie tohto problému môže dokonca viesť až k zaostávaniu duševného vývoja dieťaťa.

Hlavný príznakom je, že dieťa dýcha ústami miesto nosom, pretože nosom sa mu dýcha ťažko. Ďalšími príznakmi sú nepokojný spánok a chrápanie, nosová reč, zhoršený sluch. Zväčšená nosná mandľa taktiež býva príčinou častých infekcií horných dýchacích ciest a spôsobuje i zápaly stredného ucha. Ak problém pretrváva, dieťa začne mať unavený, ospanlivý výraz tváre s neustále pootvorenými ústa.

Uvedené príznaky sú jasným dôvodom k návšteve lekára. ORL lekár dieťa vyšetrí, prehliadne uši, nos i hrdlo a zrkadielkom zavedeným do úst pozrie nosnú mandľu, pretože mandľa voľným okom nie je vidieť. Určí liečbu. Ak je to nutné, odporučí odstránenie mandle.

Nosná mandľa sa, hlavne v minulosti, odstraňovala ambulantne v lokálnej anestézii, kedy lekár prakticky naslepo mandľu vytrhol a dieťa bolo ešte v ten deň poslané do domácej liečby. Avšak neraz sa stávalo, že mandľa opäť narástla a problém sa vrátil. Dieťa muselo ísť na zákrok opakovane, i niekoľkokrát.

V súčasnej dobe sa viac odporúča operácia v celkovej anestézii, kedy je mandľa pod kontrolou zraku lekára, ktorý ju tak dokáže dôkladne odstrániť. K opätovnému návratu choroby dochádza len veľmi zriedka.

Pri operačnom odstraňovaní nosnej mandle (tzv. endoskopická adenotómia) v celkovej anestézii, je dieťa umelo uvedené do spánku a celkovo zaintubované. Sledujú sa jeho životné funkcie a mandľa sa odstraňuje tak, že ju lekár vidí. Anestézia trvá krátko a chvíľu po operácii nadobúda dieťa vedomie.

Pooperačným rizikom môže byť krvácanie. Po operácii dieťa môže vracať krv, ktorú po operácii prehltlo.

Ak nie sú komplikácie, dieťa je na druhý deň po operácii prepustené domov.