Neustále slziace oči, obťažujúce kýchanie, nevzhľadné a svrbiace fľaky na koži, to sú len niektoré z príznakov alergie.
Čo alergia vlastne je? Imunitný systém človeka sa formuje v rannom veku. Vtedy prichádza do kontaktu s bežnými zložkami životného prostredia, ktoré mu boli počas vývoja v maternici neznáme. Organizmus dieťaťa sa tak učí rozpoznávať bežné zložky ako prirodzené. Tie, ktoré sa objavia len výnimočne, pokladá za „neprirodzené“, pretože ich nepozná. A to, čo nepozná, odmieta, považuje za hrozbu, chorobu a preto proti tomu bojuje. My vidíme vonkajšie príznaky tohto boja – opuchy, slzy, zvýšenú tvorbu hlienov, všetko signály, ktorými telo dáva najavo, že bolo napadnuté a potrebuje lekára.
V súčasnosti, keď je význam hygieny dobre známy, matky úzkostlivo chránia svoje deti pred bežnými zložkami okolitého prostredia, netušiac, ako mu tým škodia. Ako je to možné? Držíme deti v sterilite – existujú rodičia, ktorí pri pohľade na rúčky dieťaťa zababrané od blata doslova panikária. Naše domovy sa snažíme udržiavať v bezchybnej čistote, používame najrôznejšie chemikálie, aby sme sa zbavili prachu a keď cumlík spadne na zem, bleskurýchlo ho vyvárame vo vriacej vode. Inými slovami, v rozhodujúcom období, kedy sa tvorí imunitný systém organizmu, naše dieťa neprichádza do kontaktu s bežnými zložkami okolitého prostredia. Keď potom zrazu organizmus objaví prach, peľ, zvieraciu srsť, či perie, nespozná ich a reaguje všetkými spomenutými spôsobmi. A práve to je alergia.
Môj známy detský lekár sa vyjadril, že ho vždy poteší pohľad na zdravo špinavé dieťa. Neznamená to, pravdaže, že by sme mali naše správanie otočiť o stoosemdesiat stupňov, zahodiť metlu a prachovku, usadiť v obývačke na gauči kŕdeľ sliepok, nevysávať a nechať, aby sa rok nečistená chladnička zelenala plesňou.
Naučte sa však rozlišovať, čo je prirodzenou súčasťou životného prostredia a nebráňte dieťaťu, aby sa pri hre zašpinilo. Veď ho potom znova umyjete! A trochu blata mu len prospeje!
Nedávno som bola na návšteve u priateľky, ktorá je zároveň zdravotnou sestrou a mamičkou na materskej. Jej päťmesačná dcéra ležala na deke v záhrade a cmúľala zväzok kľúčov. Na môj zhrozený pohľad pri predstave, koľko bacilov to dieťa asi práve prehltlo, diplomovaná magistra pokrčila plecami a s ľadovým kľudom vyhlásila: „ Nič jej neprospeje viac! Aspoň sa jej telo naučí, že baktérie sú normálna vec. Nechcem z nej mať predsa alergičku!!!
Alergia má okrem zlozvyku objavovať sa v každom veku ešte jednu veľmi nepríjemnú vlastnosť. Je totiž dedičná. Ak je jeden z rodičov alergik, je tu veľká pravdepodobnosť, že dieťa bude takisto alergické. A ak sú alergici, nedajbože, obaja rodičia, táto pravdepodobnosť dosahuje takmer sto percent!!!
Našťastie vieme, ako toto hrozivé číslo zvrátiť. Existuje účinná prevencia a tiež prostriedky na zmiernenie príznakov už prepuknutej alergie. Viac sa dozviete v článku Ako na alergiu.
Alergiou dnes podľa odborníkov trpí takmer každý druhý človek. Na Slovensku je toto číslo o niečo menšie – asi 40 % populácie.
Ako sa pred týmto ochorením imunitného systému brániť? Samozrejme, najlepšia je prevencia. Významnou položkou, ktorá ovplyvňuje prepuknutie alergie, sú probiotiká. Ak matka počas tehotenstva užíva probiotiká, znižuje tým riziko vzniku alergie u svojho dieťaťa. Je vhodné podávať dieťaťu probiotické doplnky stravy ešte aspoň šesť mesiacov. To posilní jeho imunitný systém, ktorý úzko súvisí s trávením.
Pri prehnanej reakcii imunitného systému sa do organizmu vylučuje histamín, ktorý spôsobuje všetky nepríjemné príznaky alergie – večnú nádchu, začervenané oči, opuchy. Skupina liekov, ktoré sa používajú na potláčanie alergie, sa nazývajú antihistaminiká.
Možno vás prekvapí informácia, že prírodným antihistaminikom je náš starý známy vitamín C. Prijímaním potravy s vysokým obsahom tohto malého zázraku prírody môžeme potlačiť príznaky alergie.
Dôležitým prvkom boja proti alergii sú flavonidy. Podporujú účinky vitamínu C a tlmia uvoľňovanie histamínu. Flavonidy nájdete najmä v cesnaku a cibuli, ale aj v ananáse. Ak skôr uprednostňujete tekutú formu boja proti alergii, vyskúšajte šálku zeleného čaju. Pokiaľ máte radšej bylinkové čaje, uvarte si odvar zo žihľavy, ktorú používali už naše prababičky.
Musíme si však uvedomiť, že alergia je nevyliečiteľná choroba. Zatiaľ neexistuje zázračná pilulka, ktorá by šmahom ruky vyriešila vaše problémy, hoci pomerne vysokú úspešnosť – až 90 % - majú alergénové vakcíny. Nie sú však vhodné pre každého a ani ony problém alergie nevyriešia natrvalo. Potláčajú však symptómy natoľko, aby pacient nebol odkázaný na každodenné užívanie liekov.
Pri už prepuknutej alergii je najlepšou stratégiou vyhýbať sa alergénom. Niekedy je to jednoduché – pokiaľ trpíte potravinovou alergiou, proste sa vyhnete určitej skupine potravín. Horšie je to, ak máte alergiu na sezónne alergény, ako sú pele. Tu pomôže len zmena prostredia – zbieranie lúčnych kvetov asi pre vás nebude to pravé orechové. Proti príznakom alergie na roztoče pomôže tiež výmena a časté pranie lôžkovín.
A najhorším prípadom alergie je precitlivenosť imunitného systému na celoročne sa vyskytujúci alergén, napríklad plesne, ktoré sa šíria vzduchom. Tu vám skutočne nepomôže nič iné, len každodenné prehĺtanie tabletiek. Mnohí lekári však pacientov vyzývajú, aby s predpísaným množstvom experimentovali v tom zmysle, že skúsia znížiť množstvá liečiv. Ak vám alergológ predpíše jednu tabletku denne, je možné, že si v skutočnosti vystačíte aj s polovicou, alebo ešte menším množstvom. A možno bude stačiť toto množstvo raz za dva dni. Je predsa vo vašom vlastnom záujme, aby ste svoj organizmus zbytočne nezaťažovali. Nikdy však o svojich experimentoch a ich výsledkoch nezabudnite vášho lekára informovať!
Martina Miková
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.