Alergie u detí

Výskyt alergií u detí alarmujúco rastie. Dnes je už takmer bežné počuť rodičov povedať na margo zdravotného stavu svojho dieťaťa niečo v zmysle: „Je zdravý/-á, má len nejaké alergie...“. Je to však smutné, pretože alergie robia život komplikovanejším a môžu vyústiť v rôzne ďalšie zdravotné problémy. Vo vážnych prípadoch dokonca môže „obyčajná“ alergia zapríčiniť aj smrť (anafylaktický šok).

Kde sa vlastne tie alergie berú? Prečo už malé bábätká mávajú atopický ekzém, jeden či dvojročné deti trpia sennou nádchou a nemôžu kvôli potravinovej alergii konzumovať celú radu jedál?

Podľa odborníkov za to môže veľa faktorov. Jedným z nich je dedičnosť – to znamená, že ak rodičia alebo jeden z rodičov trpí alergiou, je pravdepodobné, že to zdedí aj ich potomstvo. Okrem toho za výskyt alergií môže aj celkovo znečistené ovzdušie, množstvo chemických prísad v potravinách, rôzne chemické látky, s ktorými denne prichádzame do kontaktu a podobne.

Je tiež dokázané, že deti, ktoré neboli dojčené alebo boli dojčené len krátku dobu, mávajú zvýšené riziko rozvoja alergie. Ak teda môžete, dojčite svoje dieťa čo najdlhšie, pretože mu tak dávate väčšiu šancu prežiť život bez alergie.

A aké alergie sa u detí vyskytujú? Často sú to ekzémy, alergia na pele stromov či tráv, alergia na zvieratá, na prach, ale tiež alergia na antibiotiká či iné lieky, potravinové alergie a podobne.

Ako znížiť riziko vzniku alergie u dieťaťa?

Ako sme už spomenuli, dobré je dojčenie. Okrem toho tiež postupovať opatrne pri zavádzaní príkrmov do stravy dieťatka a starostlivo si všímať prípadné reakcie na každú potravinu.

Tiež je dobré minimalizovať množstvo kozmetiky, ktoré pre deti používame. Pracie prášky by sme mali vyberať starostlivo a pokiaľ možno, aviváž nepoužívať, pretože zbytočne dráždi detskú pokožku.

Celkovo by sme sa mali snažiť naše deti stravovať čo najzdravšie. Strava plná chemických zložiek, aróm a farbív, môže taktiež prispievať k rozvoju alergií u detí.

I keď sa celkom nedá ovplyvniť to, či naše dieťa bude alebo nebude alergikom, mali by sme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme sa o to pokúsili.

Podľa niektorých štúdií sa ukazuje, že množstvo alergií u detí môže byť spôsobené tým, že dnes v strave chýbajú probiotiká. Probiotiká pre deti sú dôležité nielen ak ich užívajú priamo deti, ale aj matka v tehotenstve a pri kojení. Pravdepodobne najväčší význam má užívať probiotiká v tehotenstve.

Ako zistiť alergiu u dieťaťa?

Alergie u detí sú dnes, žiaľ, častým javom. Možno sa vám tiež zdá, že vaše dieťa by mohlo patriť do skupiny detí trpiacich nejakou alergiou. Ak máte podozrenie, potom by ste nemali čakať, ale mali by ste vyhľadať lekára.

Stačí zájsť k svojmu detskému lekárovi a opísať mu možné príznaky alergie u vášho dieťaťa. Lekár zhodnotí, či sa naozaj môže jednať o alergiu a podľa toho vás s dieťaťom odporučí na vyšetrenie k alergológovi.

Neraz však detskí lekári nechcú posielať na alergologické vyšetrenie deti mladšie ako jeden rok. Vtedy sa nesmiete nechať odbiť a musíte trvať na svojom. Vyšetrenie sa môže robiť aj u malých bábätiek, robí sa totiž zo vzorky krvi. U väčších detí sa potom vykonáva kožný test na zistenie alergie.

Pokiaľ je u vás v rodine alergia, potom je vyšetrenie vášho dieťatka ešte opodstatnenejšie.

A čo môže byť príznakom alergie? Rôzne kožné vyrážky a výsypy na tele, červené fľaky na koži, upchatý noštek či slziace očká (pri pobyte vonku ale tiež napríklad ako dôsledok alergie na roztoče), časté nádchy.

Rozoznať alergiu u vášho drobčeka včas je dôležité. Ak sa totiž alergia nerieši, môže sa stav zhoršovať a aj z „obyčajnej“ sennej nádchy sa môže vykľuť astma. Okrem toho sú napríklad aj niektoré lieky alebo očkovacie látky kontraindikované (teda nesmú sa podávať) pri niektorých druhoch alergie.