Jedia vaše deti ovocie a zeleninu?

Neustále zo všetkých strán počúvame, aké dôležité je dbať na správnu výživu našich detí (ale i dospelých). Strava detí by mala byť pestrá, aby pokrývala vysoké nároky rastúceho organizmu a nemalo by v nej chýbať čerstvé ovocie i zelenina. Rodičia toto všetko vedia, no napriek tomu dnešné deti mávajú v strave často len veľmi málo alebo dokonca žiadne čerstvé ovocie a zeleninu.

Koľkokrát ste si večer spomenuli, že vaše dieťa počas dňa nemalo ani kúska čerstvej stravy. Ani jedno jabĺčko, hrušku či čerstvú mrkvu alebo aspoň obložený chlieb s čerstvou zeleninou.

Pritom naše deti často konzumujú množstvo nepotrebných, ba až škodlivých vecí a dôležité vitamíny z čerstvých zdrojov im chýbajú.

Ovocie a zelenina obsahuje množstvo vlákniny pre správnu funkciu čriev ako i dôležité vitamíny a minerály pre správne fungovanie organizmu a jeho obranyschopnosť. Tieto látky sú v čerstvom stave oveľa ľahšie využiteľné ako umelé vitamíny a minerály.

Rodičia veľakrát tiež, síce s dobrým úmyslom, nakúpia dieťaťu drahé vitamíny a veria, že jeden vitamínový „cukrík“ či trocha vitamínového sirupu nahradí detskému organizmu všetky potrebné látky, ktoré by inak mohlo získať z prírodných zdrojov.

Sú síce deti, ktoré ovocie ani zeleninu príliš neobľubujú, no existuje toľko druhov týchto plodín, že niečo snáď len zachutiť musí.

Najmenším deťom je dobré podávať najmä ovocie bežné pre našu oblasť a vyhýbať sa exotickým plodom. To platí aj pri deťoch s podozrením na možnú potravinovú alergiu. Neskôr však možno opatrne skúšať zavádzať aj exotické druhy ovocia.

U väčších detí, pokiaľ netrpia alergiami, možno podávať ľubovoľné druhy ovocia podľa chuti.

Ovocie a zeleninu môžete podávať deťom vo forme šalátov ako prílohu k iným jedlám, môžete ich odšťavovať, menším deťom strúhať (najlepšie na sklenenom alebo umelohmotnom strúhadle, pretože na kovovom sa určitá časť vitamínu C stráca).

Ak máte školáka, nezabudnite mu nejaké ovocie vždy pribaliť k desiate (jabĺčko či hrušku namiesto napolitánok alebo čokoládových tyčiniek).