Španielský závoj

Milé nevestičky tento článok je na vyvedenie z omylu, ktorého sa mnohé nevesty dopúšťajú. Ten omyl je, že španielskym závojom nazývajú závoj dlhý po zem a dlhší, teda kaplnkový a katedrálny závoj. Vyhľadajte si na internete „spanish wedding veils“ alebo „mantilla veils“ a zamerajte sa na pozeranie obrázkov.

Možno, že po pozretí dvoch - troch stránkach, sami nájdete ten rozdiel. Španielsky závoj bol pôvodne celý z čipky, dnes sa však čipka vytratila a ustúpila do pozadia. Čipka sa na závoji, ale stále poväčšine nachádza, ale len na kraji závoja. Ďalší rozdiel však medzi španielskym závojom a katedrálnym je dĺžka, španielsky závoj nemusí byť po zem, môže byť aj kratší napr. po plecia alebo lakte. No najdôležitejším a najcharakteristickejším rysom španielskeho závoja je spôsob ich nosenia. Španielsky závoj sa nosí na vrchu hlavy, akoby len položený a iné ozdoby do vlasov ako korunky alebo čelenka sa rozhodne už do účesu nehodia. Španielsky závoj je okrúhleho alebo oválneho tvaru, pripevnený sponkami môže zasahovať aj do čela.

Pravdou však je, že závoje, ktoré teraz letia a sú teda horúcim môdnym výstrelkom, sú práve španielske závoje dlhé po zem alebo aj viac a olemované širokým pásom krajky. Ak si vyberiete k svojim šatám, isto neoľutejete.

Ako si vybrať ten správny svadobný závoj

Hoci existuje pár nepísaných pravidiel o výbere závoja, je pravda, že nevesta môže všetko. V dnešnej dobe vás nič neobmedzuje, ale ak si chcete vybrať svadobný závoj, ktorý efektne doplní svadobné šaty, mali by ste sa riadiť aspoň niektorými zásadami:

  • Závoj a šaty by mali by ť navzájom kontrastné, teda ak sú svadobné šaty bohato zdobené, vyberte si len jednoduchý závoj, naopak, ak sú svadobné šaty jednoduché siahnite po bohatom závoji, vyšívanom korálkami a podobne.
  • Dĺžku závoja si vyberajte tak, aby ste zbytočne neupútali pozornosť na neželané partie. Ak máte široké boky, nevyberte si závoj pod pás, pretože koniec závoja tam len pritiahne oči.
  • Už pred kúpou závoja si ujasnite, aký účes chcete, pretože je rozdiel, či je závoj na vrchu hlavy, alebo na spodku upevnený pod účesom. Dĺžka závoja je dôležitá a nesprávne umiestnenie vás môže obrať aj o 30cm dĺžky závoja.
  • Farba závoja a svadobných šiat by mala byť rovnaká, ak nemáte biele šaty a je problém zohnať závoj v rovnakom odtieni, tak si vyberte závoj, ktorý je v porovnaní so šatami troška bledší, nie tmavší. Niekedy je však lepšie aj závoj vynechať.
  • Ak ste vyššia ako 1,6 m a kratšia ako 1,75 m, potom si môžete vybrať dĺžku závoja podľa vôle. No ak ste nižšej postavy a vaša výška nepresahuje 1,6m, potom si radšej zvoľte z kratších závojov ako závoj do tváre alebo po lakte. Naopak, ak ste vyššia ako 1,75 m, tak si zvoľte zo závojov dlhších ako napr. závoj do pásu, kaplnkový alebo katedrálny závoj.

Nechajte sa inšpirovať spomínanými radami a vyberte si závoj, ktorý vám dodá čaro a opticky vás predĺži a zoštíhli.