Satén alebo taft

Idete si dať šiť svadobné šaty? Vybrali ste si model, ale rozmýšľate nad materiálom? Väčšina svadobných šiat je zo saténu alebo taftu. Taft je pekne lesklý, satén je menej lesklý, ale môže sa mnohým zdať nemoderný. Taft je taký šušťavý a satén jemný. Taft je tvrdší a dobre drží tvar. Tak, ktorý si vybrať?

Táto dilema sa ešte skomplikuje, keď sa vyberiete kupovať materiál na svadobné šaty. Keď sa konečne rozhodnete pre svadobné šaty z taftu, prídete na to, že existuje minimálne 10 druhov taftu a komplikácie sú opäť späť. Vyberte si však materiál, ktorý najviac vyhovuje vám. Už pri kúpe môžete materiál ohmatať a tak zistiť, či je vám na dotyk príjemný, či je elastický, či sa moc krčí alebo je nekrčivý, či materiál je pevný. Tieto všetky informácie, získate pri jedinom dotyku a pomôžu vám sa správne rozhodnúť. Pri rozhodovaní riadne využite aj služby pani predavačky, ktorá by vám mala vedieť správne poradiť. Na látke svadobných šiat sa neoplatí šetriť. Ak si vyberiete lacnejší materiál, môžete na to riadne doplatiť. Lacnejší materiál sa ľahko zachytí a poškodí. Všeobecne, ak si dáte ušiť svadobné šaty, bolo by dobré, aby boli nositeľné viac ako jeden krát.

Možno vám pri výbere pomôže, že taft je teraz moderný a pre mnohé krajčírky je perspektívnejší materiál pre jeho dobré vlastnosti. Ak sa medzi týmito materiálmi neviete rozhodnúť, tak existuje aj taký stred medzi oboma nazývaný taft-satén. Materiálov je veľa, tak si vyberte ten, ktorý spĺňa vaše požiadavky. Môžte si kúpiť aj s rezervou na ušite svadobnej taštičky alebo ozdoby do vlasou.