Detské preliezky

Deti milujú pohyb a rôzne pohybové aktivity. Pre našich drobcov sú už od útleho veku obľúbené rôzne detské preliezky. Ihriská s hojdačkami, šmykľavkami, kolotočom a všelijakými preliezkami sú lákadlom pre našich najmenších.

Preliezky pomáhajú rozvíjať a trénovať detské pohybové schopnosti, deti sa učia tiež spoločenskému správaniu, keďže na ihrisku pravidelne stretávajú iné deti a nadväzujú tu aj svoje prvé priateľstvá.

Ak sa vyberiete s dieťatkom na detské preliezky, je dôležité mať ho stále pod dohľadom. Deti sú veľmi rýchle a niekedy stačí sekunda, aby sa stalo zle. Čím mladšie dieťa, tým väčší pozor by sme naňho mali dávať pri rôznych hrách na preliezkach.

Pozornosť venujte aj stavu preliezok a ak sa vám niečo nezdá, radšej dieťa na danú preliezku nepúšťajte. Niekedy sa môže stať, že určitá čast preliezky povolí, niečo sa zlomí a podobne. Takéto drobné „poruchy“ by však mohli byť pre dieťa veľmi nebezpečné, takže stojí za to byť oaptrní.

Vo väčšine miest sa nájdu pekné a udržiavané detské ihriská s preliezkami, i keď v mnohých mestách a dedinách takéto miesta pre detskú zábavu stále chýbajú. Veľa rodičov potom trápi otázka, kam s deťmi za zábavou. Dá sa to riešiť rôzne. Niektorí rodičia dochádzajú občas s deťmi do neďalekých miest či obcí, kde sú pekné detské ihriská k dispozícii, prípadne sa rozhodnú zhotoviť svojim deťom nejaké tie preliezky na dvore (ak žijú v rodinnom dome).

V dnešnej dobe sa dajú kúpiť celé sady, z ktorých si jednoducho poskladáte detské ihrisko podľa vašich predstáv. Ich ceny sú však pomerne vysoké a nie každý si ich môže dovoliť.

Riešiť sa to dá napríklad tak, že si kúpite plastové pieskovisko, nejakú tú hojdačku, šmykľavku a k tomu možno nejakú tú preliezku v dostupných cenách, prípadne z druhej ruky. No a tí šikovnejší majstri vyrobia takéto zábavky pre deti aj sami - napríklad z dreva.