Detské riekanky

Podobne ako detské pesničky aj detské riekanky sú veľmi obľúbené u malých detí. Sú to vlastne prvé básničky, ktoré sa deti učia.

Detské riekanky pomáhajú deťom rozvíjať slovnú zásobu a učí ich vnímať rytmus. A to všetko zábavnou formou. Jednoduché riekanky možno hovoriť už deťom, ktoré ako-tak vnímajú. Vhodné riekanky možno začleniť do každodenných činností, ktoré s dieťatkom podnikáte, či už pri obliekaní, papaní alebo počas prechádzok. Svojmu dieťatku tak spestríte program a iste sa mu bude vaša „recitácia“ páčiť.

Väčšie deti si už jednoduché riekanky dokážu zapamätať a samy zarecitovať.

Detské riekanky si mnohí pamätáme ešte z našich detských čias a ak už vám pamäť v tomto smere zlyháva, stačí sa poobzerať po nejakej peknej knižke riekaniek. Takéto knižky bývajú pekne ilustrované, takže text riekanky dopĺňajú aj výstižné farebné obrázky, ktoré deti milujú a pomôžu im ľahšie pochopiť význam jednotlivých riekaniek.

Mnohé detské riekanky sú dostupné aj na internete, stačí si zadať do vyhľadávača kľúčové slová a iste vhodnú stránku s riekankami nájdete.

Riekanky sa často využívajú tiež v škôlkach alebo v detských jasliach, prípadne pri rôznych krúžkoch a aktivitách s deťmi (plávanie či gymnastika s deťmi) a robia z týchto činností zábavné a pre deti príťažlivejšie aktivity.

Medzi najznámejšie riekanky, ktoré si pamätajú ešte aj naše staršie generácie, zaiste patrí napríklad:

„Skáče žaba po blate,

kúpime jej na gate.

Na aké, na také,

na zelené strakaté.“

alebo:

„Pláva kačka po jazere,

vo vode si šaty perie.

Rybky sem, rybky tam,

ja vás všetky pochytám.“

Iste si na tieto a mnohé ďalšie riekanky pamätáte. Bola by škoda nesprostredkovať tieto milé „básničky“ svojim ratolestiam.