Ekologické hračky

V dnešnej dobe sme doslova zaplavení množstvom rôznych hračiek od výmyslu sveta. Naše deti majú plné police a krabice takýchto hračiek. Avšak s rozmachom hračkárskeho priemyslu a s dovozom hračiek z celého sveta sa čoraz častejšie stáva, že naše deti sa hrajú s nebezpečnými hračkami. Plastové bábiky, kovovo-plastové autíčka, lopty, ale i niektoré drevené hračky, ktoré sa na prvý pohľad zdajú „zdravšie“, neraz skrývajú chemické nebezpečenstvo. Ide o obsah rôznych nebezpečných škodlivých látok, ako napríklad formaldehyd, izofarbivá, olovo a ďalšie.

Aj preto čoraz viac rodičov hľadá zdravšie alternatívy hračiek pre svoje ratolesti. Vhodnou voľbou v tomto smere môžu byť ekologické hračky. Aké sú to?

Ekologické hračky sú vyrobené z nezávadných materiálov ako biobavlna či iné bio-látky, prípadne z dreva. Celkom dokonalé eko-hračky zohľadňujú aj spôsob výroby hračiek a nesú označenie Fair Trade, čo znamená, že pri ich výrobe neboli ľudia nútení pracovať v neľudských podmienkach, ani na prácu neboli využité deti a podobne.

Svojim deťom môžete zadovážiť napríklad drevené hračky rozmanitých tvarov, od autíčok, vláčikov až po hudobné nástroje a domčeky pre bábiky vrátane bábik. Pri ekologických drevených hračkách máte istotu, že aj nátery sú nezávadné a teda nemusíte mať obavy.

Ekologické hračky môžu mať aj podobu látkových hračiek. Napríklad rôzne látkové bábiky či zvieratká rôznych farieb. Hračky sú vyrobené z biobavlny či iného biomateriálu a aj použité farbivá sú absolútne nezávadné.

Aj hračky z kukuričného škrobu dopĺňajú sortiment ekologických hračiek. Sú na nerozoznanie od ich plastových „príbuzných“ a ak svojmu dieťatku napríklad dáte takúto hrkálku, nemusíte mať strach z toxínov.

Ekologické hračky berú ohľad na životné prostredie. Po doslúžení sa v prírode jednoducho rozložia a nie sú ani balené do množstva zbytočných obalov, ktoré taktiež predstavujú záťaž pre prírodu.

Tieto hračky sa nedajú zväčša zohnať v klasických hračkárstvach, ale v špecializovaných eko-predajniach alebo na internete.