Čítajte svojim deťom

V dnešnej dobe internetu, televízie a DVD-prehrávačov sa knihy akosi dostávajú stále viac do úzadia. Deti si iste aj pod vianočným stromčekom nájdu často nejaké to DVD s rozprávkami alebo počítačovú hru a podobne. Knižky zapadajú prachom na poličkách a knižnice sa už tiež netešia takej popularite ako kedysi.

Závisí však aj na nás rodičoch, aký vzťah ku knihám budú mať naše deti. A ak nám záleží na tom, aby si knihy obľúbili a našli si k nim cestu, mali by sme im v tom pomôcť.

Čítanie rozprávok na dobrú noc by nemalo byť len bežným javom vo filmoch ale aj v našich rodinách. Čítanie rozvíja detskú fantáziu, poskytuje deťom priestor pre predstavivosť a dáva im možnosť spoznávať dobro i zlo a okolitý svet formou zábavy. Nehovoriac o tom, že ak dieťatku čítate alebo si s ním čítate, utužujete váš vzájomný vzťah.

Možno si pamätáte, ako vám vaši rodičia čítali rozprávkové knižky a ako ste sa pri tom cítili a možno ste to naopak nikdy nezažili. Obe situácie však sú dôvodom na to, aby ste to dopriali svojim deťom.

Nemusia to byť však len rozprávky na dobrú noc. Namiesto pozerania rozprávok v televízii a hltania pohyblivých obrázkov na televíznej obrazovke zavolajte svoje dieťa a navrhnite mu, že si spolu prečítate nejakú rozprávku. Ak na to nie je zvyknuté, možno bude protestovať, veď pozeranie televízie je väčšia zábava.

Je však na vás, ako ho k čítaniu prilákať. Skúste nejakú fintu, urobte z čítania rozprávky zaujímavú činnosť, pokojne sa oblečte za nejakú rozprávkovú postavičku, vezmite si na pomoc látkovú maňušku a podobne. Dajte mu tie na výber, akú rozprávkovú knižku si chce prečítať alebo vybrať konkrétnu rozprávku v nejakej knižke.

Ak sa vám podarí svoje dieťa zaujať a čítanie rozprávky vo vašom podaní sa mu bude páčiť, máte veľkú šancu, že sa na takúto aktivitu bude tešiť aj nabudúce.

Nedovoľte, aby sa z vašich detí stali len konzumenti televíznych obrázkov, ale budujte v nich vzťah ku knihám. Určite im to dá viac ako bezduché pozeranie televízie.