Básničky pre deti

Napriek tomu, že dnešná doba nám ponúka kopec možností zábavy pre našich najmenších – najmä pozeranie televízie či DVD a počítačové hry, je veľmi dôležité, aby sme naše ratolesti viedli aj ku knihám. A to nielen k rozprávkam. Je dobré, ak drobci poznajú aj rôzne básničky.

Básne pre deti môžu byť rôzneho charakteru. Iste si z detstva pamätáte množstvo básničiek, ktoré ste sa učili v materskej škole či škôlke. Naučte ich aj svoje deti. Veľa básní sa deti učia aj v škôlke, takže ak máte škôlkara, iste vám doma pravidelne recituje naučené básničky.

V dnešnej dobe sú k dispozícii aj rôzne modernejšie detské básničky. Deti majú rady humorné básničky, pri ktorých sa zasmejú a pobavia. Okrem humorných básničiek sú však výborné aj rôzne poučné básničky, ktoré zasa deti naučia niečo nové, pomôžu im pochopiť, čo je dobré a čo zlé a podobne.

Básničky pre deti môžete nájsť vo forme kníh (na pultoch kníhkupectiev alebo v knižniciach nájdete aj tie staršie, ktoré si pamätáte z detstva, keďže stále vychádzajú v nových vydaniach), ale veľa možno nájsť aj na internete.

Kreatívnejší rodičia môžu básničky pre svoje deti zložiť aj sami. Vytvoriť básničky šité na mieru svojich potomkov je zábavné a iste sa pritom zabavia nielen oni ale aj vy ako rodičia. Ak vás častejšie napadajú rôzne veršíky a z času na čas napíšete nejakú detskú básničku, nezabudnite si ju uložiť v počítači alebo uchovať na papieri. Neskôr z toho môže byť pekná zbierka básničiek, pri ktorej čítaní si zaspomínate na staré časy, keď vaše deti ešte boli malé.