Detské rozprávky

Rozprávky sú od nepamäti neoddeliteľnou súčasťou detstva. Iste aj vy máte svoje obľúbené rozprávkové príbehy, ktoré vám rodičia čítavali alebo ste ich videli aj sfilmované.

Rozprávky sú pre deti aj určitou hravou formou učenia sa. Rozvíjajú detskú fantáziu, pomáhajú deti spoznávať rozdiely medzi dobrom a zlom.

Avšak nie sú rozprávky ako rozprávky. Aby mala rozprávka pre dieťa tú správnu hodnotu a bola pre neho prínosom, nemôže byť hocijaká.

V dnešnej dobe sa totiž naše deti bežne pozerajú na animované či hrané príbehy, ktoré sa síce nazývajú rozprávkou, no nemajú s ňou veľa spoločného. Neraz sa v týchto príbehoch vyskytuje dokonca násilie.

Preto je na nás rodičoch, aby sme svojim ratolestiam od malička starostlivo vyberali rozprávky či už v knižkách alebo v televízii. Nedovoľte svojim deťom sedieť pred obrazovkou so zapnutým rozprávkovým kanálom, pretože to vôbec nezaručuje, že vaše dieťa sleduje vhodný program.

Radšej kúpte deťom rozprávkové knižky, ktoré ich zaujmú nielen krásnymi príbehmi ale aj ilustráciami a takýmto spôsobom ich navyše budete viesť aj k čítaniu kníh.

Čo sa týka rozprávok v televízii, snažte sa vždy vyberať rozprávky primerané veku vášho dieťaťa. Deti do troch až štyroch rokov by však vôbec nemuseli pozerať televíziu, pretože pri tom nemusia vyvíjať prakticky žiadnu aktivitu.

Ak ste trošku tvorivejší, rozprávky pre svoje ratolesti si môžete vymyslieť aj sami. Výhodou je, že si príbeh i postavy môžete ľahko prispôsobiť aktuálnym záujmom vášho dieťaťa a pomocou takejto rozprávky možno vyriešiť aj nejaký ten problém.

Rozprávky tu teda boli, sú a budú. Niektoré sú nadčasové a stále nám majú čo povedať, a stále tiež vznikajú nové a nové rozprávky. Bez nich by bolo detstvo určite ochudobnené a tak doprajte svojim deťom spoznať krásne a čarovné príbehy z rozprávkovej ríše.