Koľko hračiek deťom na Vianoce

Opäť sa priblížil čas Vianoc, kedy budú všetci rodičia premýšľať nad vhodnými darčekmi pre svoje ratolesti. A naše deti opäť dostanú záplavu hračiek od výmyslu sveta. Často sme pri rozbaľovaní darčekov našimi deťmi svedkami toho, ako dieťa rozbaľuje jeden darček za druhým a ani si poriadne nepozrie jeden a už prechádza na ďalší. Akoby sa rátalo len to množstvo a nie obsah. Koľko hračiek je tak akurát pod stromčekom?

Predtým než sa s nadšením vrhnete na nákup hračiek na Vianoce pre svoje dieťa, zamyslite sa. Vaša láska k dieťaťu sa neráta predsa tým, koľko a za koľko mu toho pod stromčekom doprajete.

Dieťa by si malo nájsť niečo, po čom túži a úplne by mohla postačiť jedna hračka.

Ak ho zasypávate mnohými hračkami, učíte ho vlastne očakávať vždy veľa a to tiež nie je celkom správne. Dieťa by si malo vedieť vážiť aj maličkosť a tešiť sa z nej.

Problémom tiež bývajú starkí a známi, ktorí taktiež kúpia vášmu dieťaťu hračky a potom máte doma po Vianociach hračkáreň. Pritom množstvo hračiek ostane bokom a dieťa sa s nimi ani nezahrá, keď ich je toľko.

Aj to sa však dá vyriešiť – dohodnite sa vopred s vašimi známymi, aby vášmu dieťatku nekupovali na Vianoce hračky, ale radšej napr. knižku, potrebné oblečenie či niečo do školy, ak už máte školáka a podobne.

Veľa darčekov pre dieťa neraz kupujú rodičia, ktorí počas roka akosi nemajú veľa času alebo príležitostí venovať sa svojmu potomkovi. Takto si vlastne kompenzujú stratený čas. Avšak vaše dieťa nepotrebuje mnžostvo hračiek, ono potrebuje vás a to si treba uvedomiť.

Oveľa viac bude znamenať pre vášho drobca, ak sa mu počas sviatkov (ale nielen vtedy) budete naplno venovať, zahráte sa s ním a darujete mu to najcennejšie – svoju pozornosť. To je totiž tá najlepšia investícia do vášho dieťaťa, ktorá sa vám neskôr vráti. Viem, taký Vianočný dar je trocha nezvyklý v dnešnej dobe, ale berte to, ako nápad.

Snažte sa teda nepodľahnúť lákavým reklamám, ktoré hovoria, že túto hračku musíte svojmu dieťaťu kúpiť pod stromček. Vyberte jednu, dve a verte, že to bohato stačí. Naučíte tak svoje dieťa vážiť si aj málo a tešiť sa z maličkostí.