Kto môže byť pri vašom pôrode

Napriek tomu, že najčastejším sprievodom ženy pri pôrode je jej partner, nemusí to byť vždy tak a k pôrodu si môžete pokojne zavolať aj inú blízku osobu.

Ak si napríklad žena dobre rozumie s mamou, môže ísť k pôrodu aj budúca starká bábätka. Niektoré tehuľky sa dohodnú s dobrou kamarátkou, sestrou či inou známou.

Pokiaľ by ste napríklad chceli mať pri narodení vášho bábätka vašu sestru, no predsa len nechcete, aby bola s vami aj na pôrodnej sále pri samotnom pôrode, alternatívou môže byť jej prítomnosť na „vzdychárni“, kde budete čakať na pôrod. Počas pôrodu počká vonku na chodbe a príde sa za vami pozrieť, keď z vás už bude novopečená mamička.

Okrem toho je ešte možnosť zavolať si k pôrodu dulu. Je to špeciálne vyškolená žena, ktorá rodičke poskytuje počas pôrodu oporu, pomáha jej zvládnuť tieto dôležité chvíle čo najlepšie. Spravidla sa dula s budúcou mamičkou stretáva už nejaký čas pred pôrodom, aby vedela, aké má jej „klientka“ predstavy o pôrode, aké má obavy a podobne.

Dula je tiež prínosom aj pre otecka, ak sa aj on zúčastňuje pôrodu. Nie je však náhradou lekárskej starostlivosti a neposkytuje zdravotnícke služby, iba na rodičku dohliada a pomáha uľahčiť jej pôrod v rámci svojich možností. Za prítomnosť duly pri pôrode sa platí určitý poplatok – v závislosti od konkrétnej duly ako i poskytnutých služieb.

Napísala MaJa.