Menštruácia a vnímanie mužov

Ako ovplyvňuje menštruačný cyklus pohľad žien na mužov?

Vedci z Univerzity v Indiane zaoberajúci sa neurológiou zistili, že mozog ženy počas jednotlivých štádií menštruačného cyklu vníma mužské tváre inak.

Podľa výsledkov štúdie, v čase ovulácie vnímajú ženy ako atraktívny istý typ mužov, pričom následne po ovulácii ich atraktivita v očiach ženy deň za dňom klesá.

Z toho vyplýva, že muži sú pre ženy najatraktívnejší práve v čase, keď má žena najväčšiu šancu otehotnieť. Okrem toho sú ženy v tomto období všeobecne prístupnejšie na čokoľvek, napríklad na náhodné sexuálne dobrodružstvo, často si práve v tomto období doprajú väčšie množstvo alkoholu alebo drogy.

Štúdia zahŕňala 12 heterosexuálnych žien vo veku 23-28 rokov, ktoré neužívali hormonálnu antikoncepciu a nežili v partnerskom zväzku.

Prostredníctvom magnetickej rezonancie vedci merali mozgovú aktivitu počas ovulácie a dní nasledujúcich po jej skončení. V každom štádiu boli ženám ukázané fotky 256 mužov rôznych typov. Ženy sa zakaždým vyjadrili, či ich daný muž v tej chvíli priťahuje alebo nie. Počas ovulácie ženy vo všeobecnosti uprednostňovali výrazne maskulínne typy, kým v období medzi ovuláciami skôr jemnejšie typy.