Prvé rande: nevylepšujte sa

Ľudia prichádzajú na prvé rande často prehnane upravení. Vezmú si najlepšie šaty, kolínsku, ženy sa maľujú, muži holia a gelujú... Každý chce zanechať čo najlepší prvý dojem. V reči sa volia „opatrné“ témy, človek chce vyzerať ako sčítanejší a múdrejší, ako je naozaj.

No vzťah nie je o prvých dojmoch. Nevylepšujte sa príliš. S ukazovaním sa „v lepšom svetle“ nikto nevydrží dlho. Väčšinou po pár dňoch, najneskôr po pol roku sa každý človek začne prejavovať spontánne, aký je. Ak je to chrapúň, začne byť na vás hrubý a podobne.

Ak váš budúci partner (partnerka) nezvládne fakt, akí ste naozaj, zíďte z kratšej cesty. Nemá zmysel investovať čas niekoľkých rande. Pri neskoršom spolužití partner (ka) môže byť sklamaný (á) „preboha, čo je toto za človeka“. Vy už začnete investovať city a vaša partnerka vám povie stop...

To neznamená, že máte ísť na rande v roztrhaných handrách. Choďte naň rovnako „vybavení“, ako bežne chodíte do školy, či do práce. Choďte takí, akí ste. Buď vás zoberú, alebo nie.

Prvý dojem na rande - využiť, alebo nie?

Ak v úvode som odporúčal ísť na rande tak, ako ste, teraz môžeme tento prístup spochybniť. Ľudia sa riadia vždy na základe prvého dojmu. Už po prvých sekundách vaša partnerka na rande vie, či jej sedíte, alebo nesedíte. Usúdi na to okamžite a väčšinou zo znakov, ktoré by mnohým mužom vyrazili dych. Môže si všimnúť zlý stav topánok, špinu za nechtami, alebo drahé hodinky. Tento prvý dojem síce môžete neskôr vyvážiť osobným šarmom, ale pozor, aby prvé rande neskončilo skôr, než svoj šarm budete mať príležitosť uplatniť.

Preto je dobré na rande ísť predsa len asi trocha upravení.

  • Mierte o niečo vyššie, než je váš štandard. Čistota, kvalita odevu, úprava vlasov a ďalšie vonkajšie prejavy nech sú o niečo lepšie, než váš štandard. Aj keď bežne nie ste v tak dokonalej forme ako na rande, nevadí. Počíta sa s tým, že na rande sa človek trocha vylepšuje.
  • Myslite na to, akú partnerku chcete získať. Pokiaľ ide o ženu z "dobrej spoločnosti" obávam sa, že oblek by mal byť samozrejmý. Pokiaľ ste mladí, určite postačí aj bežné športové oblečenie. No je dobré uistiť sa, aký na to má partnerka názor. Pulóver bude bezpečnejšia voľba, než mikina. Slušnejšie nohavice lepšie, než rifle a topánky vo veľmi dobrom stave sú lepšie, ako tenisky.
  • Pokiaľ na rande prídete vyštafírovaní na prvý dojem, môže to pomôcť spraviť si o vás dobrý názor u partnerky. Vysoko nasadená latka však neskôr môže predstavovať problém. Ak už na tretie rande prídete pomaly v roztrhaných džínsoch a partnerke záleží na oblečení, tak vám prvý dojem pomohol len na chvíľu.

Nielen na rande, ale celkovo platí, že v hre je aj prestíž.

Prestíž, ako kritérium pre výber partnera

Žena, ktorá príde na rande s vami (ale platí to aj naopak) v prvom rade skúma, ako sa jej páčite. Či ju viete zaujať. No v tesnom závese na to sa hneď dostaví aj niekoľko nepríjemných podotázok.

  • Ak by asi tohto partnera z rande prijali moji rodičia?
  • Čo si povedia moji kamaráti, ak im predstavím tohto muža / ženu?
  • Ako sa budem cítiť ak prídem s týmto partnerom / partnerkou na soločenskú oslavu s kolegami?

Tieto otázky smerujú k prestíži. Každý z nás má nejakú predstavu o sebe. O svojej hodnote. Úrovni -´takpovediac. Nech si už o sebe myslíme niečo právom, alebo neprávom, je to jedno. K tomuto sebaobrazu musí partner pasovať. Predstavme si príklad, že by sa riaditeľ veľkej spoločnosti objavil na spoločenskej akcii s veľmi zle oblečenou, zanedbanou partnerkou, ktorá sa správa vulgárne a je opitá. Asi by to jeho reputácii neprispelo. Možno jednorazovo by to každý pochopil - aha, našiel si novú milenku, nič moc... Ale v dlhodobom pohľade by sa tento riaditeľ cítil zle vždy, keď by hrozilo, že bude potrebné niekam ísť s partnerkou. Nielen na rande, ale kamkoľvek na verejnosť. Taký vzťah by na 99% skôr či neskôr zanikol.

Už na rande preto myslite aj na to, ako je na tom váš kandidát, či kandidátka s prestížou.

  • Máte pocit, že ak túto partnerku predstavíte svojím známym, budete pociťovať hrdosť? Ak áno, je to veľmi dobrá voľba. Ale je tu menej príjemná časť otázky:
  • Myslíte si, že vaša partnerka bude hrdá, ak vás konečne bude môcť predstaviť svojím známym? Ak áno, tak do tejto známosti dajte všetko, také rande je veľmi nádejné.

Spravidla platí, že optimálne vyváženie partnerskej dvojice nastane, ak sú si partneri podobní. Už pred rande preto skúmajte, čím sa vaša partnerka zaoberá. Štúdium, koníčky, záujmy. Nemalo by to byť celkom mimo misu. Na rande totiž nie je taký problém okúzliť partnrea / partnerku. Príjemný večer, môže vzniknúť láska. A tá v mnohom oči zaslepí. Prejde pár mesiacov a z rande sa stane bežné stretávanie sa. Po pár mesiacoch vyprchá tá najnaliehavejšia časť túžby a zostane prax. Prídete niekam spolu a cítite v pohľadoch známych otázniky.

Rande je o emóciách

Preto už na rande sa snažte pracovať s niekým, kto bude mať príčinu, prečo má stáť vedľa vás. Neznamená to, že spolu má ísť len stavebný inžinier s architektkou, alebo chirurg s alergologičkou. Také páry vznikajú prirodzene v profesionálnom prostredí a často už na škole. Na rande so zhruba rovnocennou partnerkou sa nemusíte prestížou vôbez zapodievať, je vyriešená automaticky. No ak sa zoznamujete na inzerát, vstupuje do hry veľa náhodných premenných. Vyváženosť vôbec nemusí byť profesionálna, alebo vzdelanostná. Možno je veľkou hodnotou vašej partnerky že je príjemná, zábavná, alebo čokoľvek iné, čo vy považujete za hodnotu, ktorá vás naplní hrdosťou.

Pretože na prvom rande budú v hre emócie. Možno aj erotická túžba, nádej dostať sa k nepoznanému. Objavovanie neznámeho človeka (či človečky). Všetko je to vzrušujúce. Je dobré už na rande myslieť na to, či s touto osobou môžete počítať aj do dlhodobejšieho vzťahu. Ak nie, je výhodnejšie opustiť bojisko čím skôr a nestrácať čas. Iba ak by ste plánovali flirt. To je ale iná kapitola. Myslite na to, že aj flirt sa môže skončiť nečakane.

Na rande nepríďte so zoznamom podmienok

Niektorí - asi častejšie muži ako ženy - majú neraz o svojej partnerke pomerne presnú predstavu. Ako má vyzerať, čo má nosiť, čo s farbou vlasov a podobne. Nie je veľmi dobré vyťahovať v inzerátoch či na rande príliš veľa podmienok. Mám pre vás tip, ak máte svojrázne predstavy o budúcej partnerke:

  • Už na rande odhadnite, ako veľmi zapadá do vašej predstavy. Ak je blízko, neskôr ju môžete jemne postrčiť pomocou ocenenia do smeru, ktorým chcete, aby sa pohla. Ak má svetlé vlasy a vy by ste radi veľmi svetlé, dosť pravdepodobne sa o veci časom dohodnete.
  • Ak ale na rande príde žena, ktorá je štýlovo celkom inde, než by ste chceli, tak je lepšie vzťah ani veľmi neskúšať. Ak sa má len kvôli vám nejako meniť, nebude to mať dlhé trvanie a bude s tým veľa problémov typu "takže ja sa ti nepáčim taká, aká som"...

Ak teda vaša predstava o partnerke znie štíhla blond baba v legínach a ľahkom tričku, je to celkom konkrétny typ ženy. Bežne sa v meste vyskytujú a najvýhodnejšie pre vás bude hľadať na rande tak dlho, až vám jedna z nich proste na stretnutie pricupká. To je tá, ktorú chcete a nie je veľmi čo riešiť. Čo ale v prípade že na rande príde mierne obézna dáma v biznisovom kostýme a s čiernymi vlasmi? Takú by ste prerábali na svoj pôvodný obraz dosť ťažko. Môžete sa síce zmieriť s osudom a po vzore Forresta Gumpa zjesť prvý bonbón ktorý ste našli v bonboniére. Nemusí to byť problém. Ale nesmie vám prekážať, že vaša partnerka bude mať celkom iné vlastnosti, než bol pôvodný plán pred prvým rande.

Nevystrieľajte všetky náboje na prvom rande

Nuž a ešte poďme na posledný tip v tomto článku. Nie je dobré hneď na úvod sa snažiť ohromiť vašu pipku na prvom rande. Ak o nej veľa neviete, tak ani vy o sebe nehovorte veľa. Skúmajte, ako sa spolu cítite, ako si rozumiete. Nech si o vás myslí, že ste ten bežný muž, ktorý pracuje a trocha sa vyzná vo svojom odbore. Po pár stretnutiach možno zistíte, že to je tá pravá. Že vás naozaj chce. Neskôr sa určite nenahnevá, ak sa dozvie, že ste majiteľom niekoľkých domov, že pri vás už nemusí nikdy pracovať, alebo že ste vo svojom odbore najuznávanejšou autoritou. Nikdy nezaškodí, ak máte v rukáve eso. Na prvom rande ho nevyťahujte. To by bol signál, že prehrávate už od začiatku. Také rande treba radšej ukončiť, ako bojovať. Základná podmienka úspešného vzťahu totiž znie: musíte byť zhruba rovnocenní. Musíte sa zhruba rovnako chcieť. Akonáhle je tu nepomer, veľmi rýchlo nastanú problémy, sklamania, hádky, žiarlivosť... Nič príjemné.