Typy ľudí na zoznamke

Ak sa chystáte podať si inzerát na zoznamke, pripravte sa na jednanie s ľuďmi. Písomné, neskôr - ak bude zoznamka úspešná - možno aj osobné. Ľudia sú rôzni. Zoznamka vás môže spojiť s hlupákom, inteligentným - ale čudákom, žiarlivcom, alkoholikom, samotárom. Zoznamka môže v sebe skrývať hysterky, ženy lenivé i pracovité, sexuchtivé i primárne motlitebné.

Ak nemáte s inzerátmi a zoznamkou veľa skúseností (alebo žiadne) možno sa trocha obávate, aké panoptikum bláznov asi zoznamka predstavuje. V skutočnosti to nie je tak zlé, ako sa zdá na prvý pohľad.

Na zoznamke stretnete väčšinou ľudí, ktorí sú sami a nechcú byť. Pre vás bude dôležité pátrať, prečo sú sami - či to je nejaká porucha osobnosti (tá by mohla byť nepríjemná aj vo vzťahu) alebo je to človek, ktorého okolnosti dohnali do samoty a chce to zmeniť. Veľa ľudí na zoznamke je nezrelých - pred nimi si dajte radšej pozor.

Potom je tu kategória ľudí, pre ktorých je zoznamka hlavne miestom pobavenia. Odpovedajú na inzeráty, alebo si ich podávajú a zabávajú sa na tom, ako im odpovedajú ľudia plní nádeje. Čo už, s tým sa nedá nič robiť. Títo zvedavci vám neublížia.

V tejto sekcii teda nájdete aspoň zopár hmlistých tipov, ako sa orientovať v ľudskej povahe, ako nenaletieť. Obzvlášť by som vás chcel upozorniť na kapitolku "zrelá a nezrelá osobnosť". Ak vám zoznamka prinesie odpoveď od osôbky nezrelej, radím (ak nie ste obaja teenageri) dať ruky preč. Vzťah s nezrelou osobnosťou býva komplikovaný, zaťažuje vás a dosť často sa rozpadne v priebehu roka až dvoch.

No pokúste sa odpovedať si aj na otázku "nie som nezrelý (á) aj ja?". Ak sa vám zdá, že by body o nezrelosti mohli sedieť aj na vás, radím nezoznamovať sa. Ľahko môžu vašu zraniteľnosť zneužiť. Odporúčam vám, čítajte knihy o vzťahoch medzi mužom a ženou (odporúčam autora Miroslav Plzák). Čítajte knihy o komunikácii medzi ľuďmi. Učte sa. Potom skúšajte aj nové vzťahy a je nádej, že postupne vyzrejete.

Možno vám pripadá, že vás v týchto riadkoch príliš poúčam. Že linkujem vopred veľmi prísne kritériá a "zakazujem" (čiže neodporúčam) vám ľudí nudiacich sa, nezrelých, či depresívnych. Odporúčam vám to s dobrým úmyslom. Tieto druhy osobnosti vám vo vzťahu neprinesú veľa dobrého. Nemusíte sa riadiť týmito radami. Ale zvážte ich.