Koľko dostanete odpovedí?

Skúmal som, ako to vyzerá v praxi. Zoznamka je podobná, ako bežný svet – muži sú aktívnejší. Podávajú viac inzerátov, odpovedajú na viac inzerátov. Muži majú tendenciu odpovedať plošne – ak hľadá ženu, je mu jedno, akú, napíše všetkým a ešte si aj podá zo tri inzeráty.

Ženy si skôr vyberajú podľa znenia inzerátu. Zvážia to a napíšu niekoľkým mužom, ktorých inzerát ich najviac zaujal. Ak trafia, ani si svoj inzerát nepodajú. Aj ženy niekedy skúšajú šťastie "plošne", napríklad jedna rozvedená s dieťaťom v istom období odpovedala na každý inzerát muža – hľadala nového otca pre svojho 10 ročného syna. Snáď bola nakoniec úspešná, prajem jej to.

Koľko odpovedí na inzerát vám teda zoznamka prinesie? Generálne – čím ste mladší, tým viac. Po tridsiatke nastáva rýchly pokles voľných a po päťdesiatke je už šancí dosť riedko – ale sú reálne!

  • Ak ste muž: bežne do 10 odpovedí, možno 20.
  • Ak ste žena: bežne od 200 a viac, podľa formulácie textu

To je už číslo, ktoré je ťažké spracovať...

Zoznamka a partneri

Zoznámiť sa s partnerom svojho života cez inzerát teda možné je, ale aj tu platí Murphyho zákon: predtým než niečo spravíš, musíš najskôr spraviť niečo iné. V tomto prípade to iné bude znamenať že budete skúmať, akí partneri sa vám ozvali. Bude to vyžadovať trocha evidencie a triedenia. To je nepohodlné a neprehľadné.

Tu je to na škodu veci presne naopak, ako by to bolo fajn. Chalani sa radi hrajú s počítačom, pekné by bolo, keby mali veľa odpovedí na striedenie od partneriek. Databázy, analýza... Klasická úloha pre ITčkára. Preto odporúčam ženám, ktoré majú pocit, že sa v tom trocha topia, požiadajte o pomoc kamaráta. Pretriediť a vyfiltrovať e-mail s odpoveďami partnerov zo zoznamky chce trocha zručnosti a nadhľadu.

Výber správneho partnera

Ak vám zoznamka predhodí priveľa partnerov, tak sa nedajte zaskočiť. Aj v reálnom živote je potrebný čas na zoznámenie. Tých partnerov, ktorých odpovede na zoznamovací inzerát sa vám pozdávajú jednoducho kontaktujte a začnite sa im venovať. Ak je ponúk veľa, začnite neľútostne. Písaním. Veľa ľudí vám na zoznamovací inzerát rovno pošle telefón, alebo sa chcú rýchlo stretnúť. Aj to je metóda, ale nikdy nezaškodí, ak vidíte aj písomný prejav vášho možno budúceho partnera.

Ak vám totiž niekto napíše "napýš SMS" dá sa z toho vyčítať dosť veľa. Od arogancie, cez negramotnosť až po nízke IQ. A poviem vám natvrdo: tý hrúbka tam prekáža najmenej. Je veľa vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí nevedia gramatiku. Taká negramotnosť nie je tragédiou, ak sa niekto neživí perom, bolo by úzkoprsé opravovať mu hrubizne.

Oveľa viac si preto všímajte tón akým je e-mail napísaný. Keďže taká odpoveď na zoznamovací inzerát je bez zvuku, signálmi bude:

  1. Dodržiavanie formálnych pravidiel. To sa dnes s prehľadom ignoruje. Oslovenie neraz chýba. Podpis tiež.
  2. Celkové vyznenie. Je to človek ktorý sa vyjadruje citlivo? "Som 44/167/88 M7/15 napíš číslo a zavolám ti" je odpoveď, na ktorú stačí odpovedať stlačením jedinej klávesy. Vymazať. Ibaže by vás zaujímalo, ako vám do telefónu dýcha 55 ročný tlstý fotrík s krátkym a hrubým.
  3. Znaky empatie v texte. Dobrým signálom bude dlhší text v ktorom pisateľ (pisateľka) myslí aj na vás. "Rada by som sa s Vami stretla, ale ešte sa mi to zdá zavčasu. Bola by som rada, ak vás moja opatrnosť veľmi nenahnevá."
  4. Rátajte slová začínajúce písmenami "ne". Z mojej skúsenosti ak niekto píše texty typu "neschopný vedúci, neznášam ho, nemôžem dnes ísť von" je to varovný signál. Môže ísť o hnev a ten môže pominúť. Ale hnev vždy značí bezmocnosť. Bezmocní ľudia nie sú do partnerského vzťahu tá najlepšia partia.
  5. AK NIEKTO PÍŠE VEĽKÝM PÍSMOM. Ja taký majl nikdy nečítam. Je to náročné na čítanie a považuje sa to za "kričanie". Ak niekto takto píše, je to buď hulvát, alebo nevie robiť s počítačom.
  6. Priveľa výkričníkov signalizuje, že pisateľovi veľmi záleží na vyznení. Až tak, že vymazať býva príjemnejšie ako komunikovať.
  7. Priveľa ornamentov ako smajlíky je tiež na zváženie. Je to trocha nedospelé, ale nemusí to byť škodlivé. V odpovedi na zoznamovací inzerát by sa tým asi mohlo viac šetriť.
  8. Používanie podivuhodnej hantýrky typu "xeme ízzť won, daj si 3čko bAbY". Začiatočník v elektronickej komunikácii možno videl nejaké sprievodné texty hackerov ku kradnutému softvéru. Alebo sa opičí po niekom. Takúto komunikáciu nečítam, je to otravné, zdĺhavé. Podobne, ako pri piercingu a tetovaní, ani ľudia píšúci týmto štýlom neznesú ani náznak kritiky. Ak im naznačíte, že taký text sa ťažko číta, urazia sa. No a ak sa niekto urazí, je to skvelé - práve ste odhalili povahovú črtu celkom zakázanú do partnerského vzťahu. Urážlivosť.

Z takýchto drobných črepiniek si viete skladať mozaiku osobného profilu. Nie, nemusí to byť presné. Ale hľadáme predsa znaky, ktorému partnerovi sa oplatí vyhnúť.

Viem, ja tu píšem svoj názor a ten nemusí platiť. Niekomu môže naopak pripadnúť husté, ak niekto valí jednu floskulu za druhou, píše čudne, alebo chybne. Možno vám práve takýto prejav pripadne atraktívny. Potom zmažete všetky majly z ktorých páchne brilantína a sú v nich formulácie typu "veľavážená najtajomnejšia, s úctou akej som len schopný, by som si čo najserióznejšie s Vami začal dopisovať." :-)

Počet odpovedí na zoznamovací inzerát

Je to taký oblúk. Najskôr by ste chceli, aby vám v zoznamke partneri priskakovali najlepšie po stovkách. Nech sa dobre vyberá. V skutočnosti však veľký počet odpovedí na zoznamovací inzerát znamená nový problém. Ako to utriediť a udržať otvorenú komunikáciu aspoň s tými najnádejnejšími.

Viem, metóda triedenia podľa našej inzitnej grafologickej analýzy e-mailu je surová a nepresná. Vždy však môžete ísť do koša a prejsť povymazávané e-maily, či vám nejakí partneri neprekĺzli medzi prstami. Ale to až v prípade, že na nich / na ne budete mať čas.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.