Hliníkové okenné rámy

Okná z hliníka majú výbornú stabilitu, vlastnosti, širokú škálu farieb. S hliníkom sa ľahko pracuje a ako materiál svojim vzhľadom a vlastnosťami veľmi vhodne dopĺňa modernú architektúru.

Konštrukcie z hliníka sú dobrou voľbou najmä pri výrobe veľkoplošných okien a dvier. Samozrejmosťou je široký výber farieb a profilov. Hliník si dlhé roky zanecháva atraktívny vzhľad. Oxidáciou dostaneme prirodzené sfarbenie, alebo paletu farieb od zlatej cez hnedú až po čiernu: Pri práškovým lakovaní je paleta farieb neobmedzená. Farby sa dajú kombinovať - iná v interiéri a iná v exteriéri. Hliníkové profily sa vyrábajú sériovo pretláčaním hliníka cez matricu počas vysokých teplôt, čím je možné vyrábať presné profily s rôznymi tvarmi prierezov. Údržba okien v hliníkových rámoch je vďaka povrchovej úprave, ktorá zabraňuje korózii, jednoduchá. Hliníkové okná majú vysokú tepelnú vodivosť, čo robí problémy pri požiadavkách na tepelnú izoláciu, čo sa rieši pomocou dorazových tesnení. Hliníkové okná majú vyššiu cenu oproti plastovým oknám.

Napriek niektorým nedostatkom okien s hliníkovým rámom, nachádzajú uplatnenie čoraz častejšie.

Kombinácia dreva a hliníka

Tieto okná majú samotný rám zhotovený z dreva a chránený hliníkovým krytom z vonkajšej strany. Z vnútornej strany je drevo. Okenný rám s použitím kombinácie dreva a hliníka spĺňa aj náročné požiadavky týkajúce sa tepelnoizolačných vlastností aj napriek tomu, že hliník má vysokú tepelnú vodivosť. Tieto okná sú vhodné aj do výškových budov a je možné ich vyrobiť aj v neštandardnom prevedení s rôznym tvarom rámov. Okná s rámovou konštrukciou v kombinácii dreva a hliníka patria medzi finančne náročnejšie položky, pretože ani jeden z týchto materiálov nie je lacný, zato cena zodpovedá kvalite.

Napísala Moggy