Dnešné okná oproti tým pôvodným plnia oveľa náročnejšie požiadavky. Musia odolať aj väčším náporom vetra, vode v podobe dažďa a krúp, musia mať zvukovoizolačné a tepenoizolačné vlastnosti. Do určitej miery musia odolať aj pokusom o vlámanie sa do domu.
Okná je presvetľujú interiéry, zaisťujú vizuálny kontakt a umožňujú vetranie. Veľkosť okna, jeho tvar a umiestnenie tiež vo veľkej miere ovplyvňujú celkový vzhľad budovy. Okná sú konštrukčne riešené ako otváravé alebo neotváravé. V obytných domoch sa väčšinou uplatňujú okná s možnosťou otvárania. Okná sa dajú otvárať rôznymi spôsobmi, otáčaním, sklápaním a vyklápaním, posúvaním. Každý typ má nejaké prednosti aj nevýhody. Na osvetlenie a vyvetranie podzemných miestností, alebo v kúpeľniach a WC sa často používajú okná malých rozmerov, ktoré sa neotvárajú, ale vyklápajú. Systém otáčania sa uplatňuje pri strešných oknách. Na trh prichádzajú aj po posuvné okná či balkónové dvere, ktoré sú čoraz populárnejšie.
Dnešné okná sú vyrábané tak, aby bola sklená tabuľa v okennom ráme maximálne stabilná, aby boli rovnomerne utesnené pri dovretí, čo zvyšuje aj ochranu proti vlámaniu.
Charakter okenného rámu vo veľkej miere závisí od profilu okna a použitého materiálu. Konštrukcia rámu musí umožňovať cirkulovanie vzduchu aj keď je okno zavreté. Celé okno musí odolávať náporu vetra a dažďa a zabrániť pretekaniu dažďovej vody do mastnosti.
Odolnosť proti ohňu závisí od materiálu použitého na vyhotovenie rámu okna, zasklenia a konštrukcie. Drevo je horľavý materiál, hliník a kov sú nehorľavé a plast počas horenia vylučuje zdraviu škodlivé látky.
Sklená výplň okien chráni miestnosti pred prehriatím, tlmí zvuk a zaručuje bezpečnosť. Na tieto účely sa používajú špeciálne upravene sklá. Zvukovoizolačné vlastnosti okien sú dané hlavne hrúbkou a počtom skiel, zvolenými tesniacimi prvkami a osadením okien.
Napísala Moggy
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.