Škôlka a choroby

Škôlka znamená veľkú zmena pre dieťa, ktoré do nej nastupuje, ako aj pre jeho rodičov. S nástupom do kolektívu však prichádzajú pre mnohé rodiny krušné časy, pretože škôlka neraz urobí z inak zdravého dieťaťa neustále choré dieťa. Prečo to tak je a čo s tým robiť?

Škôlka a choroby jednoducho patria k sebe. Dieťa, ktoré bolo predtým zväčša doma, sa po nástupe do škôlky a kolektívu detí dostáva do kontaktu s rôznymi infekciami. Keďže jeho imunitný systém sa ešte len trénuje, ľahko týmto infekciám podľahne.

Problémom je, že do škôlky rodičia často dávajú aj nie celkom zdravé deti. Je bežné vidieť v škôlkarskej triede smrkajúce deti, deti s nepekným kašľom či dokonca také, ktoré užívajú antibiotiká. Rodičia musia do práce a ak nemajú drobca kam „odložiť“, škôlka „znesie“ aj choré dieťa. Určite to nie je správne ani zodpovedné, no žiaľ, asi to bude večným problémom.

Doplácajú na to však iné deti, ktoré sa nakazia od týchto chorých detí v škôlke.

Ak je vaše dieťa v škôlke často choré, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Je to naozaj bežné. Pokiaľ máte tú možnosť, nechajte dieťa doma až do úplného vyzdravenia. Inak riskujete, že škôlka mu opäť „vráti úder“ v podobe zhoršeného zdravotného stavu, pretože jeho imunita je ešte stále podkopaná z predchádzajúcej choroby.

Samozrejme, ak sa vám zdá, že škôlka je pre imunitu vášho dieťaťa neprimeranou záťažou a choroby sa pričasto opakujú, je namieste konzultovať to s detským lekárom. V niektorých prípadoch lekár odporučí vyšetrenie imunity, aby sa zistilo, či dieťa netrpí zníženou imunitou a nepotrebuje v tomto smere liečbu.

Inak sa snažte aspoň posilňovať imunitný systém vášho dieťaťa. V prvom rade prirodzeným spôsobom – dostatok spánku a oddychu, čerstvé ovocie a zelenina každý deň, dostatok tekutín, nedávajte dieťaťu zbytočne sladkosti a „umelé“ potraviny, usilujte sa, aby bolo v psychickej pohode, zabezpečte mu dostatok pohybu na čerstvom vzduchu.

Kupovať drahé vitamíny a doplnky na posilnenie imunity nie je zárukou, že vaše dieťa neochorie a niekedy sú tieto umelé prípravky plné rôznych zbytočných prísad, ktoré deťom neprospievajú. Ak už chcete imunitu detí posilňovať, hľadajte čo najprírodnejšie produkty.

Škôlka a choroby – to je večná téma všetkých mamičiek malých škôlkarov. Verte však , že najhoršie sú začiatky a neskôr sa dieťa „ostrieľa“ a nebude prechádzať z choroby do choroby.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.