Prečo sa mu v škôlke nepáči?

Niektoré deti si na škôlku zvykajú veľmi ťažko. Zväčša však po uplynutí nejakého času (pár týždňov) sa deti vcelku adaptujú a zvyknú si. Nájdu si kamarátov, zvyknú si na režim v škôlke a na učiteľky.

No neraz sa stáva, že dieťa aj po dlhšom čase nezvláda pobyt v škôlke dobre. Ak medzi takéto deti patrí aj to vaše, nemali by ste to nechávať len tak. Pokiaľ vidíte, že váš drobček silou-mocou odmieta ísť ráno do škôlky, plače a robí scény, snažte sa zistiť, prečo to tak je.

Niekedy môže byť príčinou príliš nesmelá povaha dieťaťa – nevie si v škôlke nájsť kamarátov, je príliš naviazané na matku a tá mu v škôlke chýba a podobne. Lenže niekedy môžu byť príčiny aj vážnejšie. Možno mu v škôlke deti ubližujú, vysmievajú sa mu, alebo je tam príliš autoritatívna pani učiteľka, ktorej sa vaše dieťa bojí.

Najlepšie urobíte, ak sa porozprávate s učiteľkou v materskej škole. Pýtajte sa, ako sa tam vaše dieťa správa, či sa dokáže pohrať s inými deťmi, alebo je skôr outsiderom. Povedzte učiteľke o tom, že vaše dieťa odmieta ísť do škôlky a vy chcete prísť na príčinu tohto problému.

Samozrejme, pýtať sa treba aj samotného dieťaťa. To nám však neraz nechce alebo ani nedokáže presne povedať, z čoho má strach a prečo do škôlky nechce.

Pokiaľ sa pridružia vážnejšie problémy ako nočné mory, problémy so spánkom, alebo sa dieťa začne opäť pocikávať, či zajakávať a podobne, nečakajte a vyhľadajte radšej pomoc detského psychológa.