Adaptačný pobyt v škôlke

Nástup dieťaťa do škôlky je veľká udalosť. Veľa detí si len ťažko zvyká na nové prostredie. A práve na to, aby si dieťa ľahšie zvyklo, slúži takzvaný adaptačný pobyt v škôlke.

Je to proces, kedy s dieťaťom do škôlky chodí spočiatku aj rodič. Presné podmienky adaptačného procesu sa riadia podľa pravidiel danej škôlky.

Zväčša to však funguje tak, že rodič príde s dieťatkom do škôlky, zostane tam s ním hodinku či dve a potom odíde. Čas, kedy rodič zostáva s dieťaťom sa postupne skracuje, až je drobec schopný zvládnuť pobyt v škôlke aj sám.

Adaptačný proces v škôlke má svojich prívržencov i odporcov. Niektorí pedagógovia i detskí psychológovia hovoria, že to dieťaťu zbytočne sťažujeme, ak tam s ním spočiatku chodíme aj my, teda rodičia (najčastejšie matka). Na druhej strane zasa nadšenci tejto možnosti to vítajú ako uľahčenie, najmä tým ustráchanejším deťom, neľahkej situácie.

Či už sa vám myšlienka adaptačného pobytu v škôlke páči alebo naopak, sa vám to zdá nevhodné, je to len na vás. Každý rodič najlepšie pozná svoje vlastné dieťa a tak vie aj lepšie zhodnotiť, čo bude pre neho vhodné. Niektoré deti sú bojazlivejšie, ťažšie si zvykajú na nové prostredie a kolektív a iné sa v škôlke adaptujú okamžite bez problémov a bez sĺz.

Pre mnohých rodičov i deti je však adaptačný pobyt vítanou možnosťou, ako zvládnuť nástup dieťaťa do škôlky.