Chemtrails - pravda či lož?

Možno ste sa už stretli s niektorou konšpiračnou teóriou. Je ich nečakane veľa. Napríklad takzvané „chemtrails“. (Stopy na oblohe po lietadlách.) Podľa niektorých webov sa vlády snažia dosiahnuť aby ste ochoreli. Nechávajú vraj do leteckého paliva primiešavať jed a ten potom potichu klesá na obyvateľstvo. To je vážne obvinenie! Prečo autori článkov o chemtrails už dávno nepodali príslušné trestné oznámenia? Načo strácať čas písaním článkov o tak vážnej veci? Asi dôkazy nemajú. Potom je to však šírenie falošnej a poplašnej správy. Na internete to však asi nikomu neprekáža.

Možno si kladiete otázku, prečo by niekto chcel takúto hlúposť šíriť? Odpoveď nájdete po pár kliknutiach. Čoskoro narazíte na detoxikačný prípravok. Ten vás ochráni pred jedmi vypúšťanými z lietadiel. V tej chvíli začnete tušiť, že ide o marketingovú stratégiu typu „bu-bu-bu, zaplať a prestanem ťa strašiť“. Aby to nebolo také nápadné, predaj produktov trocha zamaskujú. Obalia informáciu niekoľkými neutrálnymi správami. Možno o tom, že pred nami vlády taja aj prítomnosť mimozemšťanov. Alebo, že na Mesiaci ľudia nikdy nepristáli.

Klasická ukážka manipulatívneho použitia dezinformácie v praxi. Článok o tom ako sa zbaviť jedov, ktoré na nás vypúšťajú z lietadiel je hneď vedľa reklamy. Stačí kliknúť a ihneď si môžete kúpiť aj niekoľko prípravkov.

Tipnite si, či v SKUTOČNOSTI potrebujete hltať nejakú spirulínu. Jasné, že nie. Takže ako vám ju výrobca môže vnútiť? Cez strach.

Ja to považujem za svinstvo. Viem, dá sa namietnuť, že každý má zodpovedať sám za seba. Ale tieto konšpiračné stránky o chemtrails (keby len chemtrails!) jednoducho sú účelovo napísané. Účelom je uviesť čitateľa do omylu, zaujať, strhnúť pozornosť A POTOM na tom zarobiť.

Veľmi ma prekvapuje, keď občas stretnem inak kvalifikovaných a predtým príčetných ľudí, ktorí naskočia na vieru v nejaký totálny nezmysel a ešte sa toho budú zubami-nechtami a zovretím nôh držať.

Na jednom zo seminárov som videl lektora, ktorý tvrdil, že proti účinku chemtrails sa dá použiť špeciálna karta. Tento podvodník to mal vymyslené dokonale.

  • Použil starú bankomatovú kartu s dierkou na šnúrku. Prečo stará karta? Predsa aby sa čip s účinnou elektronikou dobre ukryl. Ak vás vláda odhalí, že sa bránite proti expozícii chemtrails, zabavila by vám taký nástroj. Ale bankomatová karta na krku je dosť nenápadná.
  • Ako "dôkaz" účinku karty použil starý primitívny trik stlačenie ruky. Neveriaci divák sa postaví a roztiahne ruky. Kým má kartu na krku tak je silný a lektor - predstavte si to - nedokáže nasilu jeho ruky stlačiť. No keď kartu odovzdá, lektor odrazu ruku stlačí, pretože divák už nemá silu. Pripadne vám také divadlo absurdné? Aj mne. Ale okamžite predal niekoľko takých kariet po 150 eur jedna.

Jednoducho schéma:

  1. vyvoláme strach z niečoho neexistujúceho
  2. a potom si kúpte nejakú ochranu takže
  3. sa prestanete báť
  4. a to je dôkaz, že to naozaj funguje.

je účinný marketingový trik.

Aj preto zvážte, akým informačným zdrojom budete venovať svoju pozornosť. Nech neplytváte svojím životným časom na bludy a nezmysly šmejdov a podvodníkov.