Ako sa dá zo zjavnej hlúposti spraviť pravda?

Najmä pre mladších ľudí sa internet stáva hlavným zdrojom informácií. Z takto získaných informácií si potom utvárajú názory. Na ich základe sa rozhodujú. Žiaľ, informácie na internete sú nefiltrované. Nájdete tu všetko, čo tam ktokoľvek napíše. Hlúposti, balast, bulvár sa vizuálne ničím nelíšia od odborných a kvalitných článkov. Nezmysel môže vyzerať lepšie, ako pravda. Alebo aspoň krajšie.

Nie som za to, aby niekto niečo cenzuroval. Tak totiž začína nesloboda. Stačí, aby ľudia používali kritické myslenie. V tejto knihe sa preto ponúkam vodítka, ktorými sa môžete riadiť. Nech nenaletíte podvodníkom len preto, že vás zmanipulovali dávno známymi trikmi. Inými slovami: odhalím vám mnohé z týchto trikov. Potom ich metódy viete v praxi rýchlo rozoznať. Tým stratia časť svojej magickej moci.

Prečo by niekto príčetný vôbec dával svoju pozornosť zjavne hlúpej informácii? Pomôže zvedavosť. Stačí ak z nezmyslu spravíte tajomstvo:

  • Vláda už roky zatajuje, že na Slovensku sú mimozemšťania.
  • Farmaceutické firmy taja, že rakovina sa dá poraziť peroxidom vodíka.
  • Oficiálne médiá klamú, preto verte nám!

Také správy pôsobia vizuálne rovnako ako normálne správy z „oficiálnych“, obyčajných novín. Čitateľ môže ľahko začať pochybovať, komu má vlastne veriť. Náskok získajú tí, ktorí nemajú žiadne škrupule a dovolia si byť agresívnejší. Stačí do titulkov zamiešať emócie, šoky, hnev. Mnohí čitatelia tie články ani nečítajú. Aj bez čítania článkov po zhliadnutí 20 podobných titulkov vo vás ostane akási esencia. Pachuť pochybností. Dôsledky toho, čo také články dlhodobo robia s našimi názormi a postojmi však znáša každý sám. Zdravotné aj politické. Uveríte nejakej hlúposti na chudnutie? Zaplatíte to vy. Podvodník sa poteší a vy sa možno ani nepoučíte. Uveríte nejakému psychopatovi, ktorý hlučne vstupuje do politiky? Ak to spraví dobre, dôsledky ponesieme všetci.

To, že dnes tak veľa času strávime pri počítačoch je pochopiteľné. Dávajú nám veľa možností. Každý si môže vybrať čo len chce. Zabíjať čas po celých mesiacoch. Tvoriť a uvoľniť svoj rozlet. Zažiť krásno. Pomôcť iným. Ublížiť iným. Zarábať. Míňať. Počítač je nástroj. Nástroj na zábavu i výrobu. Kladivo, ktoré môže byť použité na tvorbu, ale aj na spôsobenie škody.

Možno si spomínate na ono povestné kladivo z reklamy 1984, ktoré letí smerom na veľkého brata. Rozbíja veľkú obrazovku. Prináša slobodu. Milióny ľudí už nepotrebujú obrazovku... A čo dnes?

Dnes má každý svoju vlastnú obrazovku s veľkým bratom. Len sa to už teraz volá chytrý telefón.

Akákoľvek hlúposť sa dá "zabaliť" do dobre znejúcich slov. Pridá sa dôveryhodná fotograia a najmä OPAKOVANIE. A už to ide. Tisícky zdieľaní na sociálnej sieti. Uvidíte to mnohokrát za sebou. Raz to zdieľa váš známy, inokedy nejaká kamarátka, ktorú ani nepoznáte, ale uvidíte to. A už vnímate, že VEĽA ľudí tej myšlienke dáva pozornosť. Začnete sa s ňou zžívať.

A začnete inak myslieť. Vzniká tak porucha v myslení. Napríklad socialistický režim bol zlý a nechceli sme ho. Vedeli sme prečo - komu sa podarilo, ten vtedy utiekol. Čo je to za "dobrý režim", z ktorého občania chcú zutekať aj za cenu, že by ich pritom zastrelili? No v poslednej dobe nejeden tĺk už zas sníva svoj červený sen. Začne to spomienkovým sentimentom "nebolo všetko len zlé", potom sa pridajú skreslené spomienky na mldosť a odrazu máme v parlamente komunistov sympatizujúcich s touto neprijateľnou politikou. Odrazu sa im páči agresor, ktorý nás desaťročia ovládal.

Tie procesy bežia pomaly, nenápadne, salmámovou taktikou.

Tak sa z hlúposti stane pravda a ak sa to podarí v politike, môže to skončiť diktatúrou.