Náušničky hneď po narodení?

Ak čakáte dievčatko, možno už máte v zálohe pripravené aj starostlivo vybrané náušničky pre svoju malú princeznú. U nás je bežné, že pohlavie bábätiek sa často rozoznáva okrem iného aj podľa náušničiek.

A tak je stále pomerne častým javom, že mamičky nechávajú svojim dievčatkám prepichnúť ušká ešte v pôrodnici. Ak sa to z nejakého dôvodu nepodarí v pôrodnici, môže vašej dcérke prepichnúť ušká aj detský lekár.

V niektorých krajinách však nie sú náušničky na malých bábätkách vôbec zvykom a dievča dostane svoje prvé náušnice až vo škôlkarskom či školskom veku.

Prepichnutie ušiek u bábätke totiž môže mať za následok nepríjemné zapálenie ranky a okrem toho vôbec nie je pravdou, že by novorodenci menej vnímali bolesť, ako sa kedysi verilo.

Ak nechcete svoje čerstvo narodené bábätko stresovať prepichovaním ušiek, pokojne túto procedúru odložte, vaše dieťa tým o nič nepríde. Neskôr je možné dať väčším deťom náušnice aj nastreliť, čo sa považuje vo väčšine prípadov za menej bolestivú alternatívu oproti klasickému prepichovaniu.

Pokiaľ predsa len neodoláte a náušničky svojej dcérke chcete dať, potom dodržiavajte potrebné opatrenia a o ušká sa starajte, až kým sa ranky dokonale nezahoja. Pár dní po prepichnutí ušiek by sa bábätko nemalo kúpať, resp. ušká by nemali prísť do styku s vodou.

Niekedy sa stane, že sa ranky zapália až príliš a vtedy je nutné navštíviť lekára, ktorý stanoví vhodný postup i prípravky na ošetrenie boľavých ušiek.