Viete, prečo sa vaša nehnuteľnosť nepredáva?

Už je to viac ako mesiac, čo ste na realitný trh prišli s ponukou predaja svojej nehnuteľnosti a jediným výsledkom je frustrujúce „ticho po pěšine“? Neobjavil sa žiadny záujemca, ktorý by si dal tú námahu aspoň k vám zavítať na obhliadku? Váš realitný agent sa podozrivo odmlčal a namiesto očakávaného dopytu vidíte ako v okolí idú ostatné reality na dračku? Nuž, dôvodom asi nebude, že „soudruzi z NDR někde udělali chybu“... Tá chyba je na vašej strane a môže ich byť dokonca i viac. Stačí ich správne identifikovať a niečo s tým urobiť. Takže, aké sú teda možné dôvody, prečo sa váš dom, byt či pozemok nepredávajú?

Nešikovne stanovená cena

Najčastejšie sa stáva, že býva nadhodnotená, ale veľkým omylom je aj podhodnotenie nehnuteľnosti. V oboch prípadoch sa záujem potenciálnych kupcov dosť prudko znižuje, a to z viacerých dôvodov. Ak chcete o tom vedieť viac, prečítajte si aj ďalší náš článok. Základným pravidlom pri stanovovaní ceny je, že by ste jej konečnú výšku nemali určovať sami, ale minimálne na základe obhliadky znalca a ešte lepšie po rozhovore so skúseným realitným agentom. Ten totiž okrem znaleckého posudku a priemerného súčasného cenového stropu na realitnom trhu vo vašej lokalite vie zhodnotiť aj „individuálne parametre“ vašej nehnuteľnosti. Inými slovami, do analýzy zapracuje aj psychológiu predaja a vzhľadom na svoje obchodné skúsenosti dokáže lepšie odhadnúť, kedy bude o prezentáciu vášho domu či bytu najväčší záujem. Je to niekedy celá veda, takže ak nemáte skúsenosti s obchodom, vždy je lepšie spoľahnúť sa na odborníka. Ak chcete užitočne využiť svoj čas, tak sa vám v tomto prípade viac oplatí investovať ho do hľadania takéhoto „fachmana“. A to nemusí byť až taká ľahká úloha... Preto poctivo hľadajte, overujte, preverujte a získavajte referencie.

Nespôsobilý realitný agent

A tu sa dostávame k ďalšej častej príčine, prečo váš dom alebo byt doslova „visí“ na trhu nedotknutý ako Amazonský prales pred premenou na osevnú plochu na pestovanie sójových bôbov. Ak si totiž naozaj dôkladne a precízne nevyberiete svojho obchodného zástupcu pre predaj vašej nehnuteľnosti, môže to mať veľmi nepriaznivé a zvyčajne i dlhodobé dôsledky. Je totiž rozdiel, keď vám "realiťák" povie presne to, čo chcete počuť, a keď je natoľko zbehlý a sebavedomý, že mu nerobí problém zostať úprimný a čestný. Kvalitný a naozaj dobrý realitný agent, ktorý vie, čo robí a vie aj prečo to robí, s vami bude jednať na rovinu. Nielenže vám vypracuje dôkladnú cenovú analýzu a navrhne cenové rozpätie, s ktorým by ste mali vstúpiť na trh, ale ponúkne aj rozumnú a reálnu predajnú stratégiu.

Problémy s prístupnosťou

Kupujúci patria medzi špecifický druh, ktorý nie je veľmi trpezlivý. Z toho vyplýva, že ak aj majú eminentný záujem práve o váš dom, ak im v blízkej dobe neumožníte, aby si ho prišli prehliadnuť, môžete si byť takmer istý, že k žiadnemu obchodu nedôjde. Jednoducho stratia záujem tak rýchlo, ako rýchlo sa nadchli. Sprístupnenie nehnuteľnosti pre obhliadky je skutočne kľúčové. Všetci si najradšej kupujeme to, čo si vieme obzrieť, ohmatať, ovoňať, ochutnať. Je to jeden zo základných zákonov obchodovania, ktorý s veľkým úspechom využívajú obchodníci od reťazcov s potravinami až po predajcov na blšom trhu. A platí aj pri obchodovaní s nehnuteľnosťami. Čo si kupujúci nemôže obzrieť, to nechce. A hlavne – ak si to nemôže prehliadnuť najlepšie hneď teraz, znervóznie a pozornosť začne presúvať ku konkurenčným ponukám. Je jasné, že toto nechcete! Je preto nevyhnutné zabezpečiť, aby bola vaša nehnuteľnosť k dispozícii pokiaľ možno stále. Či už priamo pre potenciálnych kupcov, alebo pre vášho realitného agenta, ktorý ich privedie na obhliadku. Ideálne je, keď v byte alebo v dome, ktorý predávate, nemusíte bývať. Nie vždy je to však možné a netreba preto zúfať. Väčším "hriechom" je nemať otvorené dvere! Ak však máte skutočne plný dom, je to mínusový bod. Vtedy je dobré pouvažovať o dočasnom presťahovaní sa k príbuzným, alebo do cenovo prístupného podnájmu. Tejto téme sa krátko venujeme aj v ďalšom článku na našom webe.

TEY