Príprava bytu na predaj

Pokiaľ plánujete predať byt, mali by ste sa v prvej fáze zastaviť. Čo viete o predávaní? Čo viete o predaji bytov a nehnuteľností?

Veľa ľudí totiž pracuje v inej oblasti než v predaji. Títo potom nemusia mať predstavu o tom, ako na to. Predaj bytu to neznamená, že si proste dáte von inzerát že máte byt a potom doň uvediete záujemcu. Predaj znamená, že si pripravíte stratégiu. A o tom bude tento článok.

Ak chcete niečo predať, musíte zaujať publikum. Ľudia sú dnes rozptýlení a aj keď možno predávate skvelý byt, nevšimnú si vás. Musíte preto dokácať predstaviť váš byt natoľko lákavo, aby ste zaujali. A na to potrebujete stratégiu.

Príprava a úprava bytu

Zlá situácia je, ak predávate ten byt, v ktorom žijete. Viem, väčšina ľudí to robí práve takto pretože nie je kam ísť.

  • V ideálnom prípade teda opustite byt a odstráňte z neho všetko čo sa dá. Kupec kupuje prázdny byt. Ak mu ukážete zaprataný priestor, vyzerá menší.
  • Ak v byte bude nábytok, minimalizujte ho. Odstráňte z bytu všetko osobné, pretože to môže ovplyvniť záujemcu. Ak uvediete návštevníka do rustikálne zariadenej nehnuteľnosti, vyvoláte atmosféru, že to tak musí byť. Ľudia si vytvoria prvý dojem a už sa ho nezbavia.

Ak v byte musí byť vybavenie, potlačte stopy po tom, koľkí ste, s kým žijete, že máte zviera a podobne.

Postarajte sa hlavne o dobrý stav kuchyne, kúpeľne a záchodu, tieto priestory ak sú v poriadku, zvýšia hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Fotografie bytu

Potom je na rade fotografovanie. K nemu sú tu rady v samostatnej sekcii. Znova - dobré fotografie predajú, zlé fotografie odradia. Ak dáte dobré fotky, predáte oveľa drahšie alebo lepšie. Predstavte si, že vďaka lepšej fotke predáte byt o tisícku drahšie. (Lebo viac záujemcov.) Koľko vám potrvá príprava? Deň? Stojí vám obetovať deň za tisícku?

Realitný maklér v predaji bytu

Nakoniec môžete skúšať šťastie s inzerátmi, ale asi najlepšie bude, ak budete počítať aj s realitnou kanceláriou, alebo realitným maklérom. Po podaní inzerátu sa vám asi aj tak ozvú práve títo obchodníci. Nebojte sa ich. Dobrý maklér vám pomôže predať byt. Ak nemáte skúsenosti, radšej strpte, že nejaké percentá "stratíte". Bez makléra byt možno vôbec nepredáte, alebo zle.

Ak si tú prácu nedáte...

Ak budete prezentovať plný byt zahádzaný nábytkom, kupca si nevie dobre predstaviť, ako by ho zariadil. Je síce možné, že vaše vybavenie sa mu bude páčiť, ale nie je to isté. Ak si predstaví, že mu odovzdáte byt možno z polovice zahádzaný haraburdím, môže vám zmiznúť ešte z predvádzačky.

Jednoducho pripravte byt na predaj tak, aby bol lákavý. Aby sa budúci majiteľ mohol okamžite začať zamýšľať nad tým, ako by začal sťahovať svoj nábytok...