Alkoholizmus typu GAMA

Ďalším typom závislosti od alkoholu je lapidárne povedané opíjanie sa. Jellinek tento typ závislosti označuje aj ako pitie typu „gama“. Človek, ktorý je závislý od alkoholu týmto spôsobom má rád stav silnej opitosti. Takto lapidárne možno vyjadriť tento druh alkoholizmu.

Človek, ktorý sa rád opíja nemôže vypiť ani malé množstvo alkoholu, ak má zostať triezvy. Akonáhle dostane aj malé množstvo alkoholu, dostáva okamžite „slinu“, chuť a chce pokračovať v pití ďalej. Po prvom poháriku nasleduje druhý, tretí, štvrtý. Potom sa začína strácať kontrola... Tento typ alkoholika sa často spije takpovediac do nemoty. To je v podstate aj jeho cieľom. Dôsledkom tohto typu alkoholizmu je zvyčajne rýchly nástup závislosti. Človek, ktorý má rád opitie sa, sa často na ďalší deň snaží liečiť si svoju „kocovinu“ a toto liečenie skončí – ako inak – opitosťou.

Tento typ alkoholizmu je u nás častý. Človek, ktorý mu podľahne má dve možnosti:

  1. ak si ju uvedomí zavčasu, tak sa musí dobrovoľne a absolútne vyhýbať alkoholu, pretože v opačnom prípade hrozí zakaždým strata sebakontroly. Je to niečo podobné ako so závislosťou na tabaku, či iných drogách.
  2. ak sa nespamätá, tak musí absolvovať liečenie a potom pokračovať od bodu jedna...

Človek má chuť stále viac stupňovať stav opitosti. Stav opitosti sa v priebehu času dosahuje postupne stále vyšším a vyšším množstvom alkoholu. V prvých fázach alkoholizmu stačilo malé množstvo alkoholu na to, aby sa človek opil. Neskôr to môže byť tak veľké množstvo, že taký človek sa alkoholom otrávi.

Tento druh alkoholizmu je v našich končinách asi najčastejší.