Okrem samotného alkoholu je druhou zložkou, ktorá vytvára návykové pitie je takpovediac závislostná osobnosť. Osobnosť, ktorá má tendenciu správať sa závislo a to aj bez potreby chemickej stimulácie. Každý z nás ku pojmu závislosť určitý vzťah. Niektorí ľudia sú nezávislí a iní ľahko upadnú do rôznych typov závislostí. Na tomto u mnohých začína aj alkoholizmus.
Osobnosť, ktorá je závislá má blízko ku tomu, aby okamžite realizovala svoje túžby. Závislý typ človeka sa nemusí prejaviť vždy práve alkoholizmom. Ak je človek závislý, neraz upadá do rôznych iných problémov so závislosťou.
Ak človek má vo svojej povahe závislosť, je dobré vedieť o tom a počítať s tým. V živote sa taký človek môže ľahšie dostávať do situácii, v ktorých sám je v závislej pozícii. Toľko ku faktoru osobnosti pri závislosti od alkoholu. Ak si totiž človek, ktorý je z povahy závislý vypije prvý pohárik, väčšinou je to spojené s príjemným pocitom. Nikto po vypití si prvého pohárika nemyslí na to, že by sa mohol stať alkoholikom. Že by sa mohol stať závislým od alkoholu. Po prvom poháriku sa väčšinou dostaví uvoľnenie, príjemný pocit. Neraz príde strata strachu komunikovať s ľuďmi. Tento príjemný pocit si človek zapamätá.
Dôvod prečo človek popíja v prvých fázach alkoholizmu je vždy iný.
Pre každého je alkohol niečím iným. Ak človek nie je vo svojej povahe závislý typ, vo väčšine prípadov po alkohole siaha len občas. Pre neho alkohol nie je problém. Môže byť obklopený akýmikoľvek fľašami, môžete ho rozčúliť, môžete ho lákať, on nemusí piť. Naopak človek, ktorý je závislý začne čoraz častejšie vyhľadávať spoločnosť pohárika. Ľudia, ktorí začínajú mať problém s alkoholizmom vyhľadávajú situácie, kedy sa môže piť.
V našej spoločnosti je alkoholizmus a závislosť od alkoholu kritizovaná. To je v istom zmysle paradoxné, pretože mierne pitie je naopak v našej spoločnosti preferované a akceptované. Mnoho ľudí rado vidí, ak si s nimi ostatní štrngajú. Veľmi neradi však vidíme, keď takéto občasné štrnganie prerastie do nekontrolovateľného pitia.
Práve to je zákerné na alkoholizme. Kým sa alkohol drží pod kontrolou, tak človeku nehrozí dohromady žiadne riziko. Avšak čím častejšie človek aj bez vytvorenej závislosti po poháriku siahne, tým väčšia pravdepodobnosť je, že sa začne vytvárať závislosť. Závislosť od alkoholu sa vytvára ako jemné pradivo. Nie je to nič rýchle. Nie je to nič nápadné. Človek si stále hovorí, "mám to pod kontrolou", môžem s tým kedykoľvek prestať. A práve tu je možné overiť si ako to s tou kontrolou myslíte vážne.
Človek, ktorý nie je závislý od alkoholu spravidla nemá s alkoholom problémy. Keby ste mu navrhli, aby dva mesiace nepil, tak nebude dva mesiace piť. Nemá žiadny dôvod prečo by to nemal vyskúšať. Naopak ak človek, ktorý zo závislý od alkoholu dostane výzvu nepiť, nebude sa mu takáto niečo vôbec páčiť. Namiesto toho, aby racionálne uvažoval, prečo túto výzvu dostal, začne sa jej snažiť brániť. Bude bagatelizovať každé pitie.
Bude hľadať výhovorky, ktorými opodstatní prečo „musí“ znovu piť. Pokiaľ človek pije častejšie, spravidla už začínajú sa dostavovať aj prvé problémy.
Alkohol vytvára problémy a človek závislý od alkoholu aj v ranných štádiách dobre vie, že pitie mu nerobí dobre. Keď pre nič iné, tak preto, že druhý deň, keď sa zobudí je mu takpovediac zle. Ak sa opije viac, môže to znamenať aj niekoľko dní kým sa vystrábi zo svojej malej opičky.
Zdravý a rozmýšľajúci človek by takýto stav vývoja situácie vyhodnotil ako nevýhodu. Povedal by si: „Pil som a mal som s tým problém. A tak nabudúce už piť nebudem.“ To je logické vyústenie pre človeka, ktorý má veci pod kontrolou. Povie si, neoplatí sa mi piť, lebo... A dodrží to.
Človek závislý od alkoholu však takto logicky uvažovať nedokáže. Možno dokáže takto uvažovať v stave triezvosti. Vtedy možno bude sľubovať sám sebe aj svojmu okoliu, že s pitím práve navždy skončil. Prejde pár hodín alebo pár dní, dostaví sa túžba po alkohole a všetky predsavzatia sa kdesi rozpustia. Väčšinou v poháriku s alkoholom.
To je ukážka toho ako alkoholik nemá veci pod kontrolou. On vám síce povie, že dokáže regulovať začiatok, priebeh aj koniec pitia avšak nie je to pravda. Začiatok pitia totiž vždy nejakým spôsobom obháji. Nájde výhovorku, nájde dôvod prečo začať piť. Tým poprie svoje tvrdenia, že už chcel s alkoholom prestať. Práve to je zákerné na alkoholizme, začína pomaly a zbavuje nás možnosti rozhodovať o vlastnom živote.
Preto pokiaľ máte pocit, že ste osobnosť, ktorá má ku alkoholu bližšie než ostatní, stanovte sami pre sebe úplný zákaz konzumácie alkoholu.
Tento zákaz znamená nepiť vôbec. Neznamená to, že budete piť menej. Prečo? Pretože pokiaľ máte s alkoholom problém, tak piť menej nedokážete. Práve to je problém straty kontroly v pití. Alkoholik síce vždy chce piť s mierou, ale tá mu práve chýba. Aj najlepší zámer zvyčajne po pár pohárikoch mizne.
Ak cítite, že by ste mohli so závislosťou od alkoholu mohli mať problém, je rýchlejšie dobrovoľne a hneď prejsť na bezpečný režim. Teda na nepitie. Inak hrozí, že začnete piť, zničíte si za pár rokov život a nakoniec aj tak skončíte ako nútený abstinent. Akurát s poničeným životom a vzťahmi.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.