Batizovské pleso

Vo Vysokých Tatrách patrí Batizovské pleso k stredným túram. Pre začínajúceho turistu by som to neodporúčal skúšať prvé dni pobytu. Zvládne to, ale o dva dni bude nariekať na tému svalovice. Prístup k Batizovskému plesu je možný z rôznych strán a smerov. My sme výlet začali v Tatranskej polianke. Veľkú časť túry absolvujete v lese, kde je príjemný chládok aj v prípade, že ste vo Vysokých Tatrách v lete a všade inde je zúfalá horúčava. 

Cieľ túry na Batizovské Pleso je na mape tu.

Ale začínate príjemnou cestou. Túra nie je vhodná na prvé dne v Tatrách. Pokiaľ nie ste skúsení turisti, zaskočilo by vás trvalé, hoc len mierne stúpanie do kopca.

Túra je zaujímavá, cestou uvidíte veľa húb.

Na tomto zábere vidieť ako zhruba vyzerá stúpanie. Žiaľ, mnoho stromov vo Vysokých Tatrách je v zlom stave. To trocha ochladzuje zážitok z turistiky. My, čo pamätáme Vysoké Tatry ako zalesnenú lokalitu to vidíme neradi.

Pred turistom sa stále otvárajú pekné scenérie a pokojná krajina. Tento výlet asi nepatrí medzi hromadné akcie a tak ak vám je príjemné ak ste pri turistike sami (s medveďmi, veveričkami a inými dravcami) tak táto túra je pre vás ako stvorená.

Môžete obdivovať celkom maličké, zato však o to modrejšie kvetinky.

V pásme kosodreviny zas občas narazíte na prekrsne zfarbené vtáčiky.

Túra sa v pásme kosodreviny už pomaly začína meniť. Ide sa po skalách a ak sa obzeráte, užijete si výhľad na krajinu. My sme mali smolu, bola zlá viditeľnosť.

Smerom na Gerlachovský štít sme mali v ceste oblaky, ktoré bránili fotografovaniu.

Priamo na turistickom chodníku môžete naďabiť na prekrásne huby, tu a tam hríb, inokedy muchotrávka.

A už sa dívame na Batizovské Pleso. Je škoda, že sa nedá dobre nafotiť to, že keď sme túru ukončili, boli sme v oblaku, ktorý nám končil pri nohách. Zaujímavé hlavne pre mestského človeka je to nezvyk.

Vo Vysokých Tatrách je bežné, že vy idete na túru niekam, kde je búrka, z ktorej sa pozeráte na šíru planinu zaliatu slnkom.

Tak a konečne vidíme cieľ cesty: Batizovské pleso. Inak tu nič nenájdete. Žiadny bufet, ani Wi-Fi.

Batizovské pleso vyteká dolu tadiaľto. Voda sa tak dáva na výlet podobným smerom, ako pôjdem my. Len inou cestou.

Ak by ste sa vybrali smerom k Starému Smokovcu, dostanete sa po boku Gerlachovského štítu k Velickému plesu. Asi za hodinku. Opačným, štrbským smerom by ste sa dostali k Popradskému plesu, to by trvalo dlhšie.

Nechcem vravieť, že máte z Batizovského plesa hneď zmiznúť, len upozorňujem, že okrem helikoptéry TANAPu sa odtiaľto môžete dostať asi len po svojich.