Lomnica - Skalnaté Pleso - Hrebienok

Pozývam vás na túru, v ktorej prejdeme asi 20 kilometrov s prevýšením skoro jeden kilometer. Je to vo Vysokých Tatrách moja najobľúbenejšia cesta už po mnoho rokov. Toto je už turistika, ako má byť. Nie je síce nutné nejaké vybavenie, ale je to pekný, dlhý výlet.

V diskusii k môjmu článku o Chopku na blogu niekoľko ľudí vrčalo ako také strojovničky lanoviek. Napáčilo sa im, že niekto sa v pohodlí nechá lanovkou vytiahnuť na kopec. Nuž čo. Verejne sa ospravedlňujem, že som použil lanovku. Aj nabudúce sa poveziem, ak zas začnem túru o druhej popoludní. Ale dnes pôjdeme pekne popod lanovku, pretože začíname zaránky. Uznávam, vyvliecť sa niekam hore lanovkou nie je tá pravá turistika. Ale nie vždy človek chce ísť na celodenný výlet.

Môžem zodpovedne prehlásiť, že som túto túru absolvoval viackrát. Niekedy lanovkou, niekedy peši. Výhľad zhora bol vždy rovnako krásny, či už som si ho vydrel, alebo len zaplatil sedné v kabínke. Dokonca aj chlieb s paštikou vám hore chutí rovnako dobre, či už sa veziete, alebo šlapete. Takže môj názor na lanovky: je to super vec. Ak mám cieľ šlapať, nebudem sa voziť.

Skoro ráno z Popradu sme videli niečo takéto. Rozhodli sme sa drzo siahnuť po ceste električkou. Ortodoxní turisti ma môžu napadnúť, že ten kúsoček z Popradu do Lomnice sa predsa dá ísť aj peši. A ešte zarytejší fanatici môžu podotknúť, že sme z Liptovského Mikuláša do Popradu mohli dať poklusom. Dosť debát, električka už sa rozbieha.

Z okna sa môžeme pozerať na dôkladne vyholené Tatry. Som zvedavý, kedy to niektorý výrobca holiacich strojčekov použije v reklame...

Takže túru začneme v Lomnici. Kto chce, dá si pivo. Potom sa vyberieme ku starej lanovke.

Zaspomíname si, ako to tu pred rokmi čulo žilo. Dnes už chátra.

Popod lanovkou môžete ísť asi pol cesty, potom vás to vyhodí na hradskú, pretože sťahujú laná. Toto síce nie je celkom tatranská turistika, ale neskôr sa chodník zmení na náročnejší. Takže ľahké odpočinutie môže výlet len osviežiť.

Takže možno posledný raz sa pozeráme na stĺpy, ktoré celé desaťročia dokresľovali tvár Tatier, viditeľné na veľkú vzdialenosť.

Keď prídete na Štart, môžete si to ešte rozmyslieť a voliť predsa len lanovku, pretože teraz sa už pôjde len do kopca.

My sme šli do kopca.

Vľavo pribúda nejaká nová sedačková lanovka. Ísť peši je v tejto oblasti zaujímavé, pretože všeličo uvidíte.

Sú tu kvety s farbami, na ktoré sa dá len nemo pozerať. O niečo vyššie by sa dal nájsť aj plesnivec, ale tento rok som nemal šťastie.

Čím vyššie vystúpite, tým zaujímavejší výhľad sa vám naskytne.

Smerom dohora len oblaky a stĺpy.

Smerom dolu motýle.A turisti.

Povinná fotografia zo Skalnatého plesa. Touto lanovkou som sa ešte neviezol, vždy je vypredané.

Na Skalnatom plese si odpočiniete.

Dá sa tu poprechádzať, nafotiť panoramatické fotky (tie som posielal v článku tuším predvčerom).

A potom vás čaká cesta na Hrebienok. Tá už je stále len dole.

Aj tu sa povaľujú motýle i pekné výhľady. Aj toto foto patrí k mojím obľúbeným.

Záber z Hrebienka na plánovaný západ slnka.

Aj na Hrebienku je pokušenie vo forme lanovky, ale ten kúsok je možné zbehnúť doslova za chvíľku. Dole vás už čaká Starý Smokovec, varená kukurica a električka do Popradu.

No prosím! Chvíľu sme z Popradu preč a kým sme nedávali pozor, aj sa zotmelo.

Pokiaľ hľadáte peknú vychádzku, rád by som upozornil, že tento výlet nie je pre návštevníkov, ktorí sú netrénovaní. Asi by ste po dvoch dňoch nariekali vo veci svalovice. Na druhej strane je to pekný výlet, ktorý môže posilniť sebavedomie začínajúceho turistu :-)

Pre začiatočníkov by som odporúčal lanovkou na Skalnaté pleso a odtiaľ peši na Hrebienok. To je naozaj ľahká túra, vhodná na prvé dni dovolenky. Kým príde vlak, dáme si bryndzové halušky v miestnej reštike.

Posledný pohľad na tmu tam, kde predtým boli Tatry a môžeme ísť. Ak dumáte o tom kam na výlet, tak toto je dobrý tip.