Ak navštívite Vysoké Tatry, potom Hrebienok bude miesto, ktoré skoro určite navštívite. Nachádza sa 2 a pol kilometra od Starého Smokovca a môžete sa naň dostať buď peši, alebo pozemnou lanovkou.
Hrebienok takto vyzerá pri pohľade zhora.
Pokiaľ pôjdete peši, možno vás zaujme konštrukcia, ako je riešená výhybka v strede trate. Konštruktéri to vyriešili geniálne - bez pohyblivých súčastí a tak, aby v strede trate zároveň mohlo byť vedené aj vlečné lano.
Ak sa lepšie prizriete riešeniu tejto výhybky, zrejme vás prekvapí, ako je možné, že sa vlak nevykoľají, keďže koľajnice sa vlastne "rozlezú".
Až pohľad na podvozok prezradí, ako je to vyriešené.
Kolesá vozňa, ktorý pôjde doprava sú na na pravej strane riešené tak, že "objímajú" koľajnicu z obidvoch strán. Táto strana dáva lanovke smer podľa toho, kam vedie koľajnica. Na ľavej strane sú len širšie valce, ktoré sa valia po koľajnici.
Za budovou lanovky sa jeden taký starý podvozok povaľuje, tak môžete vidieť, ako to funguje. Jednoduché. Na tomto zábere je vodiace koleso vľavo a valiace sa vpravo.
Tak. Teraz som asi dokonale otrávil mnohé ženy, pretože tieto technické somarinky naozaj nie sú to najzaujímavejšie, čo Vysoké Tatry na Hrebienku môžu ponúknuť.
Tak to snáď odčiním kyticou krásnych kvetín. Takéto rastú aj na Hrebienku. Naživo sa mi páčia aj preto, že (aby som zostal v technickej rovine) sa tá hlboká modrá zatiaľ nedá nijakým spôsobom zaznamenať. Bežné zobrazovacie jednotky ju nevedia zobraziť. Takže len pokus o priblíženie sa tej farbe.
No a škoda, že čučoriedky sa nedajú oberať z monitoru.
Hrebienok. Toto uvidíte keď vystúpite z lanovky. Tou ste na Hrebienku asi za 3 minúty. Za socializmu jej to trvalo 7 a pol minúty, to sa dalo súťažiť, kto bude dole skôr? Lenivci v rade na lanovku, alebo peší turista?
V minulosti patril Hrebienok medzi najatraktívnejšie miesta Vysokých Tatier, teraz je oň menší záujem. Neviem prečo. Ale nech! Aspoň je tu viac pokoja. Mne sa táto scenéria páči.
Z Hrebienka sa môžete vydať na viacero pekných túr. Turista si môže vybrať od ľahších cieľov ako Bílikova či Zamkovského chata až po náročnejšie túry (Velické, Batizovské pleso, Zbojnícka či Téryho chata, alebo priamo Slavkovský štít, ktorý je priamo nad Hrebienkom). Mojou najobľúbenejšou je túra na Skalnaté pleso, alebo ešte radšej späť, nech to nie je do kopca. Je to od jednej lanovky ku trom, takže laický technik si príde na svoje.
Na Hrebienku však môžete aj zostať. Najmä, ak ste vo Vysokých Tatrách druhý či tretí deň. Vylezte si na tú strmú vysokú čistinku.
Je z nej prekrásny výhľad. Je dosť do kopca a tak sa tomu veľa turistov vyhýba. Budovy na obrázku sú rovnaké ako tie z predchádzajúceho záberu od lanovky.
Panoramatický pohľad z hornej tretiny čistinky.
Cestou nazad z Hrebienku môžete obísť lanovku a za nejakých 15 minút môžete byť rýchlym krokom dolu. Ak pôjdete cez Hrebienok z niektorej túry podvečer, choďte pomalšie.
Západ slnka môže vytvárať prekrásne scény, ktoré sa oplatí vidieť.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.