Posuvné dvere interiérové a exteriérové

Ako súčasť interiéru a exteriéru

Posuvné dvere sú jedným zo stavebných prvkov, vďaka ktorým môžme meniť veľkosť a vzhľad miestností a priestorov v domoch aj bytoch. Predelia jednu veľkú miestnosť na menšie, alebo spoja viac malých do jednej. Tak isto sa dá vďaka posuvným dverám spojiť interiér s exteriérom, napríklad obývačka alebo spoločenská miestnosť s terasou alebo záhradou.

Možnosť prispôsobenia veľkosti miestností využívajú aj firmy pri spájaní a oddeľovaní zasadacích miestností.

Otváravé jednokrídlové dvere, ktoré sú najčastejšími dverami v bytoch aj domoch, potrebujú až 1 m² priestoru na otváranie, ktorý sa tým pádom nedá využiť inak. Pri viacerých klasických dverách v dome alebo v byte je to už niekoľko m² navyše, ktoré sú tým pádom nevyužiteľné.

Posuvné dvere sú vďaka svojej jednoduchosti a estetike obľúbené a sú vhodné ako do rozmerovo malých, tak aj do veľkých a zložitých interiérov. Presklené posuvné dvere na rozdiel od klasických môžu mať tenšie rámy a ucelený vzhľad, vďaka čomu pôsobia jednoduchšie a sú úspornejšie na priestor.

Posuvné dvere sú zložené z jedného alebo viacerých dverových krídel, vodiaceho systému umiestneného do hornej časti dverí a stabilizácie, teda koľajničky, po ktorej sa pohybuje koliesko zabraňujúce vykoľajeniu krídla.

Takto zaistené musia byť hlavne dvere, ktoré sa nachádzajú medzi interiérom a exteriérom. Ľahšie verzie dverí netreba zaisťovať. Na posuvných dverách sú kovania, ktoré ani pri úplnom otvorení krídla nesmú zavadzať, kefky znemožňujúce preniknutiu prachu a nečistoty do puzdra, a zábrany, vďaka ktorým dverné krídlo nenaráža na okraj puzdra a je v otvorenej polohe zaistené. Systémom simultánneho otvárania sa dajú otvárať dvojkrídlové posuvné dvere. Tento systém je predajný samostatne a dá sa namontovať aj dodatočne.

Koľajnička posuvných dverí môže byť namontovaná pred stenou alebo v stene. Dvoj- a viackrídlové posuvné dvere možno zasúvať aj do zákrytu za sebou. Ideálne je, ak sa dvere môžu skryť do steny.

Posuvné dvere v sadrokartónovej priečke

Priečky zhotovené zo sadrokartónu patria v dnešnej dobe k najpoužívanejším a najobľúbenejším v bytoch aj domoch. Celý mechanizmus posuvných dverí je ukrytý v medzere medzi dvoma priečkami. V prípade, že sa pokazí, po vymontovaní krídla je možné ho kedykoľvek vybrať alebo opraviť. Hrúbka krídla posuvných dverí sa väčšinou pohybuje okolo 4 cm a celý systém posuvných dverí sa dá zabudovať do steny zo sadrokartónu hrubej 10 cm.

Zmontovanie posuvných dverí je jednoduché, a mal by ho zvládnuť ho každý. Posuvné dvere od rôznych výrobcov sa v niečom môžu líšiť, ale v podstate ide väčšinou len o detaily.

Ďalší spôsob namontovania posuvných dverí sa podobá systému v tehlovej priečke, s tým rozdielom, že namiesto kovového roštu sa tam nachádzajú profily na pripevnenie dosiek zo sadrokartónu. Jeho nevýhodou je, že sa dá kúpiť len ako celok a aj manipulovanie s ním je o niečo ťažšie.

Posuvné dvere v tehlovej priečke

Dverové puzdro je vyrobené z plechu, na ktorom je pripevnený rošt z kovu. Rošt presahuje ďalej do muriva, čo následne zabezpečí, že v mieste spoja rámu a štruktúry muriva vznikne prirodzený prechod a v mieste spojenia sa nebudú vytvárať praskliny. Potom sa celá stena povrchovo upraví omietkou na dosiahnutie jednotného vzhľadu.

Posuvné dvere exteriérové

Ako dvere predeľujúce interiér a exteriér sú najvhodnejšie dvoj- a viackrídlové dvere. Tieto dvere sa od interiérových odlišujú tým, že otočením kľučky alebo gule, sa dverné krídla „zakliesnia“ do seba, a sú ľahko ovládateľné..

Exteriérové dvere, samozrejme musia spĺňať vyššie požiadavky, hlavne čo sa týka tepelnoizolačných vlastností a bezpečnosti. ktoré sú také isté ako pri klasických balkónových dverách a oknách. Taktiež izolačné sklá, tesnenia a kovania po celom obvode rámu by mali byť štandardom aj pri posuvných dverách.