Osvetlenie

Vďaka svetlu vnímame priestor okolo seba, rozoznávame tvary a farby, a má nezanedbateľný význam pri pôsobení na psychický stav človeka. Svetlo v byte alebo dome, a v budovách vôbec, musí spĺňať základné požiadavky: možnosť orientovať sa v priestore, osvetlenie priestoru, v ktorom sa zdržiavame vykonávame nejaké činnosti, a nakoniec osvetlenie opticky dotvára priestory a zvýrazňuje určité prvky v interiéry. Každý priestor, podľa svojej funkcie, potrebuje iné osvetlenie. Objekt svetlej farby, alebo z hladkého a lešteného materiálu odráža viac svetla než povrch tmavý a pórovitý materiál.

Ako hlavné svetlo sa prevažne používa teplé svetlo, ktoré sa rozptyľuje, a rovnomerne osvetľuje celú miestnosť. Tento zámer sa dá najlepšie dosiahnuť pomocou umiestnenia závesných lámp na strop. Ak sa však toto svetlo nasmeruje do stropu, svetlo sa odrazí do celej miestnosti. Na takéto osvetlenie sú vhodné aj stropnice. Ich svetlo, keď ich nasmerujeme dole, sa musí tlmiť alebo zatieniť, pretože je samé osebe veľmi ostré. Svetlo zo stropníc natočených k stropu a stenám sa odrazí do miestnosti a dotvára celkový dojem. Na čiastočné osvetlenie miestností alebo na vytvorenie určitej atmosféry sa používajú svietidlá umiestnené na stenách, stojacie lampy, osvetlenie výklenkov a podsvietenie obrazov, stolné svietidlá, bodové svetlá.

Tienené stolné lampy so žiarovkou minimálne 60W sa okrem iného najčastejšie využívajú aj na čítanie a osvetlenie plochy na pracovnom stole.. Stojacie lampy sa tiež dajú využiť na čítanie, a zároveň aj osvetlia celú miestnosť. Lampy na stenách majú široké spektrum využitia. V kúpeľni sa umiestňujú vedľa zrkadla a odrážajú svetlo na tvár, osvetľujú schodiská, v izbách nad sedačkou alebo posteľou, tie väčšinou majú tienidlá a sú vhodné aj na čítanie. Taktiež môžu osvetľovať obrazy alebo predmety, na ktoré je kladený dôraz.

Farbou a natočením svetla môžeme opticky tiež meniť a ovplyvňovať nedostatky úzkych, krátkych, vysokých alebo nízkych priestorov. Sú to väčšinou priestory, ktoré nemú možnosť byť osvetlené denným svetlom, preto sa celkové osvetlenie týchto priestorov rieši umelým osvetlením.

Správne osvetlenie vstupných priestorov domu alebo bytu je veľmi dôležité pre bezpečný pohyb. Priestor sa dá opticky tvarovať rôznym natočením svetla, zmenami jeho intenzity nasmerovaním do stien alebo stropu, tienením, a voľbou farby svetla. Osvetlenie treba voliť podľa funkcie, akú má spĺňať a požiadaviek.

Pri výbere osvetlenia berieme do úvahy bezpečnosť pri pohybe a orientáciu v priestore. Priestory chodieb, predsiene a hál sú väčšinou tmavé a len s čiastočnou alebo žiadnou možnosťou prirodzeného osvetlenia, takže priestor musíme riešiť umelým osvetlením.

Do spoločenskej miestnosti alebo obývačky potrebujeme viacúčelové osvetlenie vzhľadom k rôznym činnostiam. Rozloženie osvetlenia musí byť harmonické. Harmóniu v miestnosti dosiahneme vzájomným kombinovaním teplých rozptýlených a ostrých nasmerovaných svetiel. Často sa s obľubou používajú tienidlá alebo stmievače na niektoré lampy.

V kuchyni je najlepšie umiestnenie svietidiel spustením nad stôl a so svetlom namiereným na stolovú dosku. Takto umiestnené svetlo nad stolom poskytuje dobrú viditeľnosť pre všetkých pri stole sediacich bez toho, aby ich nepríjemne oslepovalo a rušilo pohodlie. Práce v kuchyni si vyžadujú dostatočné kvalitné osvetlenie, ktoré nielen uľahčí prácu, ale prispeje aj k bezpečnosti. Stropná lampa vyžaruje teplé rozptýlené svetlo, , podľa možnosti býva so stmievačom alebo tienením, rôzne žiarivky a bodové svetlá pod skrinkami kuchynskej linky prispievajú k bezpečnejšej práci. Osvetlenie vnútorného priestoru skriniek je nielen estetické, ale aj praktické.

Spálňa je považovaná hlavne za oddychovú miestnosť. Celkové osvetlenie izby by malo byť neoslňujúce. Hlavné svetlo je prevažne teplé rozptýlené svetlo, svietidlo však nemusí byť umiestnené na strope ale môže byť aj stojanové či nástenné. Taktiež sa využíva bodové osvetlenie nasmerované do stien a stropu. Stolné lampy slúžia na čítanie pred spaním, a tlmené svetlo zjemní ostré kontrasty svetla. Na trhu je neobmedzené množstvo svietidiel , ktoré sa dajú zabudovať priamo do steny alebo dosky skrine. V spálni sú často umiestnené šatníkové skrine, alebo šatníkový priestor, kde sa takáto inštalácia svetiel využíva.

V kúpeľni je dôležité perfektné, neoslňujúce osvetlenie umiestené pri zrkadle. Na celkové osvetlenie kúpeľne sa zvyčajne dávajú dve svietidlá. Navyše svetlo sa odráža do priestoru aj od hladkých a lesklých kachličiek, ktorými je kúpeľňa obložená.

Do detskej izby je ideálne osvetlenie stropnými lampami s veľkým rozptylom svetla. Izby študentov musia spĺňať rovnaké nároky osvetlenia ako v pracovniach. Osvetlenie pracovne musí byť celkové – stropná lampa s teplým rozptýleným svetlom, silnejšie svetlo, ktoré osvetlí pracovný priestor, a stolná lampa na osvetlenie pracovnej plochy stola.

Celkovo osvetlenie miestností a výber konkrétneho svetla spočíva v potrebe čo najlepšieho osvietenia konkrétnej činnosti.

A nesmieme zabudnúť tiež na osvetlenie vonkajších častí rodinného domu. Vstupné priestory, terasy a balkóny, ale aj časti záhrady a záhradné jazierka. Trh ponúka široký výber halogénových svietidiel, ktoré sú úsporné, majú rozmanitý dizajn, a veľký výber modelov umožňuje riešiť tieto priestory exteriéru funkčne aj esteticky.

Napísala Moggy