Schodisko v dome či byte svojim spôsobom obohacuje interiér a je pomerne zaujímavým priestorom. Správny vyber schodiska je väčšinou ťažkým rozhodnutím a často sa stáva, že sa viac členov rodiny nevie dohodnúť na jednom návrhu. Schody do podkrovia musia spĺňať hlavne základné požiadavky ako bezpečnosť, funkčnosť, a zosúladenie s celkovým dizajnom interiéru. Schodisko je priamočiare alebo rôzne zatočené, takže sa dá vždy vybrať také, ktoré do daného interiéru zapasuje. Ideálne schodisko, pokiaľ to možnosti dovoľujú, je priamočiare so šírkou väčšou ako 80 cm. Také je väčšinou schodné aj pre staršiu generáciu. Nevyhnutné je dobré osvetlene schodiska, možnosť vetrania a nenáročná údržba.
Drevo je najčastejším a najrozšírenejším materiálom používaným na schody. Evokuje pocit tepla a prostredie robí útulnejším. Interiérové schodisko sa vyrába z tvrdého dreva (najčastejšie buk a dub), ktoré sa neopotrebúva. Zábradlia sa vyhotovujú z mäkšieho dreva, ktoré je aj lacnejšie a nie sú naň kladené špeciálne požiadavky.
Schody z betónu sú pomerne lacná alternatíva, ktorá na rozdiel od schodiska celého z dreva, ušetrí nemalé finančné prostriedky. Betón sám osebe však nepôsobí esteticky, preto sa často obkladá iným materiálom, najčastejšie drevom. Takéto schodisko má výhodu že tlmí dupot a nevŕzga.
V poslednej dome do módy vstupuje oceľové schodisko, presnejšie oceľová konštrukcia v kombinácii s iným materiálom. Sama osebe vytvára dojem ľahkosti a v spojení s drevom, mramorom, žulou či sklom dostáva iný rozmer . Luxusné a drahé schodiská sa robia z antikora, ktoré má vysokú pevnosť, stabilný povrch, je mimoriadne odolné a nevyžaduje údržbu.
Modulové schodiská sú jednoduchšou a pomerne lacnou možnosťou vybudovania podkrovného schodišťa. Základ tvoria kovové moduly ktoré sa zložia a zoskrutkujú. Kostra, ktorá tým vznikne, sa prvým a posledným modulom prichytí do prekladov, podláh, nosných múrov, a na moduly sa dajú schodiskové stupne.
Napísala Moggy
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.